Kina på vej med skrappere regler til store internetvirksomheder i landet

Internetvirksomheder i Kina står til at blive mødt af hårdere krav, når de ønsker at foretage investeringer eller rejse kapital. Kinesiske myndigheder arbejder lige nu på et lovudkast, der vil kræve, at store platformsselskaber skal indhente godkendelse i en række tilfælde.

Artikel top billede

Kinas cyberspace-tilsynsmyndighed har udarbejdet nye retningslinjer, der vil kræve, at landets store internetvirksomheder skal indhente godkendelse, før de foretager investeringer eller fundraising.

Det skriver Reuters på baggrund af kilder med kendskab til sagen.

Det står ikke klart, hvilke typer af investeringer eller fundraising, der vil kræves godkendelse til.

Men en leder fra teknologiindustrien siger til Reuters, at der nu er bekymringen om, hvorvidt reglerne ville blive anvendt i forhold til private kapitalinvesteringer, såsom finansieringsrunder forud børsintroduktionen.

De foreslåede krav fra Cyberspace Administration of China vil gælde for enhver platformsvirksomhed med mere end 100 millioner brugere eller med mere end 10 milliarder yuan (10,4 milliarder kroner) i omsætning, lyder det.

De forestående krav vil også gælde for virksomheder, der er involveret i sektorer, der er på Kinas negativliste.

Kina har løbende opdateret en negativliste, der forbyder udenlandske investeringer i sektorer såsom uddannelsesinstitutioner og nyhedsorganisationer.

Reglerne er fortsat kun formuleret som et udkast, men flere virksomheder er blevet orienteret om, hvad der er på vej, lyder det fra Reuters kilder.

Kinesiske teknologigiganter som Alibaba Group, Tencent, Meituan og ByteDance har skabt store imperier gennem årene ved blandt andet at erhverve eller investere i mindre spillere - en praksis som kinesiske regulatorer nu kritiserer som monopolistiske og uretfærdige over for deres brugere.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S