Martin Christensen har levet af at hacke virksomheder siden 2018 - og begyndte at tjene penge på hacking som 19-årig

Martin Christensen har levet af at hacke siden 2018. Men han fik allerede de første penge ud af sine aktiviteter i 2013 - kun 19 år gammel. Se her, hvordan Martin Christensen har skabt en karriere på sin sikkerhedshobby.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Andersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad det er, der driver Martin Christensen i sit arbejde med at hacke virksomheder.
812
4:15 min
I 2013 begyndte 28-årige Martin Christensens karriere som hacker at tage fart for alvor.

Hans job har indkasseret ham store summer af penge, og siden har han jagtet og fundet den ene sårbarhed efter den anden.

Havde Martin Christensen ikke haft organisationernes velsignelse til de mange indbrud og angreb på systemerne, han har foretaget, havde han været kriminel.

Men pengepræmien i 2013 inkasserede han hos telekommunikationsvirksomheden AT&T i forbindelse med et bug-bounty-program.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S