Martin Christensen har levet af at hacke virksomheder siden 2018 - og begyndte at tjene penge på hacking som 19-årig

Martin Christensen har levet af at hacke siden 2018. Men han fik allerede de første penge ud af sine aktiviteter i 2013 - kun 19 år gammel. Se her, hvordan Martin Christensen har skabt en karriere på sin sikkerhedshobby.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Andersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad det er, der driver Martin Christensen i sit arbejde med at hacke virksomheder.
812
4:15 min
I 2013 begyndte 28-årige Martin Christensens karriere som hacker at tage fart for alvor.

Hans job har indkasseret ham store summer af penge, og siden har han jagtet og fundet den ene sårbarhed efter den anden.

Havde Martin Christensen ikke haft organisationernes velsignelse til de mange indbrud og angreb på systemerne, han har foretaget, havde han været kriminel.

Men pengepræmien i 2013 inkasserede han hos telekommunikationsvirksomheden AT&T i forbindelse med et bug-bounty-program.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil