Martin Christensen har levet af at hacke virksomheder siden 2018 - og begyndte at tjene penge på hacking som 19-årig

Martin Christensen har levet af at hacke siden 2018. Men han fik allerede de første penge ud af sine aktiviteter i 2013 - kun 19 år gammel. Se her, hvordan Martin Christensen har skabt en karriere på sin sikkerhedshobby.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Andersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad det er, der driver Martin Christensen i sit arbejde med at hacke virksomheder.
812
4:15 min
I 2013 begyndte 28-årige Martin Christensens karriere som hacker at tage fart for alvor.

Hans job har indkasseret ham store summer af penge, og siden har han jagtet og fundet den ene sårbarhed efter den anden.

Havde Martin Christensen ikke haft organisationernes velsignelse til de mange indbrud og angreb på systemerne, han har foretaget, havde han været kriminel.

Men pengepræmien i 2013 inkasserede han hos telekommunikationsvirksomheden AT&T i forbindelse med et bug-bounty-program.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job