Teleselskabet 3 fik 27.000 nye kunder sidste år: “Det matcher slet ikke de ambitioner, jeg har haft”

Teleselskabet 3 kom ud af 2021 med en beskeden vækst i omsætning og kundebase. Driftsindtjeningen falder tilmed. Det huer alt sammen ikke topchefen Morten Christiansen, for det matcher ikke hans ambitioner.

Artikel top billede

Teleselskabet 3 - som retteligt hedder Hi3G Denmark ApS - kom beskedent ud af 2021.

Omsætningen voksede med 46 millioner kroner til 2,787 milliarder kroner, og driftsresultatet før afskrivninger - det såkaldte EBITDA - blev 711 millioner kroner. Det er et fald på 17 procent i forhold til 2020.

Kundebasen voksede med 27.000, så selskabet nu har 1.490.000 kunder.

Det sidste ærgrer topchefen Morten Christiansen, som i flere år har haft ambitioner om at nå milepælen 1,5 millioner kunder.

“Uden corona havde vi nået det i 2020. Det her matcher slet ikke de ambitioner, som jeg har haft. Men man kan ikke operere helt uafhængigt af de tendenser, der er i samfundet. Folk har været bange og nervøse, hvilket har givet udslag i en lavere aktivitet,” siger han til Børsen.

Faldet i driftsresultatet før afskrivninger forklarer han med, at selskabet i 2021 solgte sine mobilmaster, og at lejeudgifter derfor trækker resultatet ned.

25 procent af alle 3’s master nu er opgraderet til 5G. Heraf er en stor del aktive med det såkaldte C-bånd – 3,5 GHz – der kan give hastigheder i Gbit-størrelsen.

Samtidig opgraderes 4G-netværket for at fordoble kapaciteten, og der er planlagt etablering af 1.000 nye mastepositioner, hvoraf de 100 allerede er sat op.

”Vi kommer til at levere et sublimt mobilt netværk med meget høje hastigheder,” siger Morten Christiansen.

”Kvaliteten af vores netværk er fundamentalt for brugeroplevelsen og dermed afgørende for 3’s fremtid og vores fortsatte vækstdrømme. Så det kan man godt forvente, vi lægger rigtig mange kræfter i.”

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S