Microsoft ændrer i default-opsætning af Excel af sikkerheds-hensyn

Microsoft ændrer i default-opsætningen i Excel 4.0 for at beskytte brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Med en lille ændring håber Microsoft at kunne gøre en stor it-sikkerhedsmæssig forskel i Excel.

Selskabet disabler nemlig nu macroer som default-indstilling i Excel 4.0.

Det sker, efter selskabet i sommer åbnede for muligheden for at begrænse muligheden for macroer i Excel som en valgfri mulighed.

“Nu gør vi denne setting til default, når man åbner Excel 4.0 (XLM). Det vil hjælpe vores kunder til at beskytte dem mod relaterede trusler,” meddeler Microsoft i en blogpost, som du kan læse her.

Det betyder, at alle macroer fremover vil være disablede, når man åbner Excel 4.0.

Macroer anvendes til at automatisere gentagne opgaver i Excel.

Det er en kendt sag, at macroer har været anvendt som en yndet indgang for alverdens hackere til at forsøge at plante malware og lignende, som blandt andet kan anvendes til at installere ransomware.

Ifølge ZDNet har hackere i flere år haft Excel 4.0 macroer i kikkerten, efter Microsoft i 2018 greb ind over for macro-scripts i Visual Basic for Applications.

Admins kan fortsat ændre i konfigurationen efter behov i Microsoft 365.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job