Microsoft ændrer i default-opsætning af Excel af sikkerheds-hensyn

Microsoft ændrer i default-opsætningen i Excel 4.0 for at beskytte brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Med en lille ændring håber Microsoft at kunne gøre en stor it-sikkerhedsmæssig forskel i Excel.

Selskabet disabler nemlig nu macroer som default-indstilling i Excel 4.0.

Det sker, efter selskabet i sommer åbnede for muligheden for at begrænse muligheden for macroer i Excel som en valgfri mulighed.

“Nu gør vi denne setting til default, når man åbner Excel 4.0 (XLM). Det vil hjælpe vores kunder til at beskytte dem mod relaterede trusler,” meddeler Microsoft i en blogpost, som du kan læse her.

Det betyder, at alle macroer fremover vil være disablede, når man åbner Excel 4.0.

Macroer anvendes til at automatisere gentagne opgaver i Excel.

Det er en kendt sag, at macroer har været anvendt som en yndet indgang for alverdens hackere til at forsøge at plante malware og lignende, som blandt andet kan anvendes til at installere ransomware.

Ifølge ZDNet har hackere i flere år haft Excel 4.0 macroer i kikkerten, efter Microsoft i 2018 greb ind over for macro-scripts i Visual Basic for Applications.

Admins kan fortsat ændre i konfigurationen efter behov i Microsoft 365.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job