Microsoft ændrer i default-opsætning af Excel af sikkerheds-hensyn

Microsoft ændrer i default-opsætningen i Excel 4.0 for at beskytte brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Med en lille ændring håber Microsoft at kunne gøre en stor it-sikkerhedsmæssig forskel i Excel.

Selskabet disabler nemlig nu macroer som default-indstilling i Excel 4.0.

Det sker, efter selskabet i sommer åbnede for muligheden for at begrænse muligheden for macroer i Excel som en valgfri mulighed.

“Nu gør vi denne setting til default, når man åbner Excel 4.0 (XLM). Det vil hjælpe vores kunder til at beskytte dem mod relaterede trusler,” meddeler Microsoft i en blogpost, som du kan læse her.

Det betyder, at alle macroer fremover vil være disablede, når man åbner Excel 4.0.

Macroer anvendes til at automatisere gentagne opgaver i Excel.

Det er en kendt sag, at macroer har været anvendt som en yndet indgang for alverdens hackere til at forsøge at plante malware og lignende, som blandt andet kan anvendes til at installere ransomware.

Ifølge ZDNet har hackere i flere år haft Excel 4.0 macroer i kikkerten, efter Microsoft i 2018 greb ind over for macro-scripts i Visual Basic for Applications.

Admins kan fortsat ændre i konfigurationen efter behov i Microsoft 365.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S