Microsoft ændrer i default-opsætning af Excel af sikkerheds-hensyn

Microsoft ændrer i default-opsætningen i Excel 4.0 for at beskytte brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Med en lille ændring håber Microsoft at kunne gøre en stor it-sikkerhedsmæssig forskel i Excel.

Selskabet disabler nemlig nu macroer som default-indstilling i Excel 4.0.

Det sker, efter selskabet i sommer åbnede for muligheden for at begrænse muligheden for macroer i Excel som en valgfri mulighed.

“Nu gør vi denne setting til default, når man åbner Excel 4.0 (XLM). Det vil hjælpe vores kunder til at beskytte dem mod relaterede trusler,” meddeler Microsoft i en blogpost, som du kan læse her.

Det betyder, at alle macroer fremover vil være disablede, når man åbner Excel 4.0.

Macroer anvendes til at automatisere gentagne opgaver i Excel.

Det er en kendt sag, at macroer har været anvendt som en yndet indgang for alverdens hackere til at forsøge at plante malware og lignende, som blandt andet kan anvendes til at installere ransomware.

Ifølge ZDNet har hackere i flere år haft Excel 4.0 macroer i kikkerten, efter Microsoft i 2018 greb ind over for macro-scripts i Visual Basic for Applications.

Admins kan fortsat ændre i konfigurationen efter behov i Microsoft 365.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S