Microsoft ændrer i default-opsætning af Excel af sikkerheds-hensyn

Microsoft ændrer i default-opsætningen i Excel 4.0 for at beskytte brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Med en lille ændring håber Microsoft at kunne gøre en stor it-sikkerhedsmæssig forskel i Excel.

Selskabet disabler nemlig nu macroer som default-indstilling i Excel 4.0.

Det sker, efter selskabet i sommer åbnede for muligheden for at begrænse muligheden for macroer i Excel som en valgfri mulighed.

“Nu gør vi denne setting til default, når man åbner Excel 4.0 (XLM). Det vil hjælpe vores kunder til at beskytte dem mod relaterede trusler,” meddeler Microsoft i en blogpost, som du kan læse her.

Det betyder, at alle macroer fremover vil være disablede, når man åbner Excel 4.0.

Macroer anvendes til at automatisere gentagne opgaver i Excel.

Det er en kendt sag, at macroer har været anvendt som en yndet indgang for alverdens hackere til at forsøge at plante malware og lignende, som blandt andet kan anvendes til at installere ransomware.

Ifølge ZDNet har hackere i flere år haft Excel 4.0 macroer i kikkerten, efter Microsoft i 2018 greb ind over for macro-scripts i Visual Basic for Applications.

Admins kan fortsat ændre i konfigurationen efter behov i Microsoft 365.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen