Podcast: Fra blitzkrieg mod Rusland til nitterne i en Spitfire

I den vidende og underholdende serie We Have Ways of Making You Talk skyder komiker Al Murray og historiker James Holland hul i myter om 2. Verdenskrig og tackler både de største og de mindste emner i verdenshistoriens største konflikt.

Artikel top billede

Det er mere end 80 år siden den tyske blitzkrieg tromlede ind over Polen og indledte 2. Verdenskrig i Europa, mens den i Fjernøsten allerede havde været i gang noget tid.

Alligevel fortsætter den mest omfattende og destruktive konflikt i menneskehedens historie med at fascinere, og der dukker løbende nye vinkler og informationer op fra ruindyngerne.

Dem har komiker Al Murray og historiker James Holland sat sig for at grave frem i deres podcast We Have Ways of Making You Talk (udtalt med tommetyk Gestapo-accent).

Med over 380 episoder har de to kørt på i længere tid end selv Stalins berygtede drukgilder, og her er også nok at tage fat på.

Værterne er eminente til at veksle mellem store overbliksbilleder på krigens faser, geografi og politik til små og store forskelle i militærteknologi.

We Have Ways of Making You Talk rummer underholdende viden om alt fra vildt overvurderede charlataner til miskendte genier, som burde have været chef i stedet for chefen.

Men også om storpolitik, spionage og junglekrig, forskellen mellem Spitfire og Hurricane og de forskellige typer tysk panzer, der tromlede hen over de europæiske sletter. Og ufatteligt meget, meget mere midt i mellem.

Værterne er langtfra ukritiske heltedyrkere, men gør hyppigt op med nogle af de mange myter, der eksisterer i populærkulturen omkring krigens ledere og begivenheder.

Derfor er We Have Ways of Making You Talk ikke kun interessant for nytilkomne historieinteresserede, men også for velbevandrede skrivebordsgeneraler.

Og man er helt enkelt i godt og underholdende selskab med Murray, Holland og deres lejlighedsvise ekspertgæster.

Titel: Have Ways of Making You Talk / Kan findes på de fleste gængse podcasttjenester

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S