Virksomheder har ikke engang en holdning til cybersikkerhed: Her er sikkerhedsekspertens fire kontroversielle råd til at sikre sig

For at skubbe virksomhederne i gang med at tage sikkerheden alvorligt, så skal de også kunne forholde sig realistisk til emnet, mener Leif Jensen. Se hans fire sikkerhedsråd her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Leif Jensens fire kontroversielle råd om sikkerhed i 2022.
625
3:15 min
Vi kender godt de gængse sikkerhedsråd om at opdatere systemer og programmer løbende, hold øje med patches, lav stærke adgangskoder og tag backup, og log dine data.

Men det er ikke nok længere, siger Leif Jensen, der ved tirsdagens Computerworld-event Strategisk it-sikkerhedsdag 2022 fra scenen leverede en række råd, som han selv kalder kontroversielle.

Her er de fire råd, som sikkerhedseksperten fra ESET, Leif Jensen, mener, at man skal tage til sig i 2022, for at hæve ikke bare sikkerheden i egen virksomhed, men også støde til sikkerhedsdagsordenen generelt i branchen og i samfundet.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S