Virksomheder har ikke engang en holdning til cybersikkerhed: Her er sikkerhedsekspertens fire kontroversielle råd til at sikre sig

For at skubbe virksomhederne i gang med at tage sikkerheden alvorligt, så skal de også kunne forholde sig realistisk til emnet, mener Leif Jensen. Se hans fire sikkerhedsråd her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Leif Jensens fire kontroversielle råd om sikkerhed i 2022.
625
3:15 min
Vi kender godt de gængse sikkerhedsråd om at opdatere systemer og programmer løbende, hold øje med patches, lav stærke adgangskoder og tag backup, og log dine data.

Men det er ikke nok længere, siger Leif Jensen, der ved tirsdagens Computerworld-event Strategisk it-sikkerhedsdag 2022 fra scenen leverede en række råd, som han selv kalder kontroversielle.

Her er de fire råd, som sikkerhedseksperten fra ESET, Leif Jensen, mener, at man skal tage til sig i 2022, for at hæve ikke bare sikkerheden i egen virksomhed, men også støde til sikkerhedsdagsordenen generelt i branchen og i samfundet.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect