Den danske tech-komet raffle.ai rejser 120 millioner: Global ekspansion venter forude

Det danske it-selskab raffle.ai, der står bag et ai-baseret søgeværktøj til enterprise-segmentet, har netop lukket en investering på 120 millioner kroner.

Artikel top billede

Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai. (Foto: Joshua Tree Tree Photography / Joshua Andrew Gross)

Danske raffle.ai har netop hevet en større millioninvestering i land.

Den amerikanske venturefond K1 samt Vækstfonden hælder 18 millioner dollar, svarende til 120 millioner kroner, ind i ai-selskabet, som blev stiftet i 2018.

Raffle.ai har udviklet en søgemaskine baseret på kunstig intelligens, hvor medarbejdere og kunder kan få svar på spørgsmål eller finde relevante dokumenter og billeder hos en virksomhed.

"Vi er langt foran konkurrenterne, og det er det, investorerne køber ind på. Vi går efter at blive globalt førende på markedet for Enterprise Search i løbet af 3 år,” siger Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai.

De 120 millioner kroner i en såkaldt “serie A”-finansieringsrunde, som skal bruges til yderligere ekspansion.

Nu lyder planen, at antallet af medarbejdere i 2022 skal vokse fra de nuværende 25 til omkring 60. Der skal bruges flere medabrjedere indenfor salg, marketing, customre succes, men også udviklingsafdelingen skal have et løft, skriver selskabet.

For nuværende er raffle.ais fokus på det vestlige Europa, selvom løsningen sælges til kunder overalt i verden. Senest i 2023 forventer virksomheden at åbne kontor i USA.

Foruden den seneste investering har raffle.ai rejse omkring 25 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og Preseed Ventures.

"Vi oplever en øget opmærksomhed fra amerikanske investorer på stærke danske tech-selskaber som raffle.ai. Det understreger styrken og potentialet hos vores iværksættervirksomheder. I Vækstfonden er vi glade for, at vi kan være med til at udvikle fremtidens virksomheder i samarbejde med professionelle amerikanske fonde som K1. Det skaber unikke synergier, som bringer international vækst til gavn for hele det danske økosystem”, siger Jacob Bratting Pedersen, Partner i Vækstfonden og manager for direkte Tech-investeringer.

raffle.ai er stiftet i juli 2018 af Suzanne Lauritzen og professor i AI, Ole Winther.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S