Den danske tech-komet raffle.ai rejser 120 millioner: Global ekspansion venter forude

Det danske it-selskab raffle.ai, der står bag et ai-baseret søgeværktøj til enterprise-segmentet, har netop lukket en investering på 120 millioner kroner.

Artikel top billede

Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai. (Foto: Joshua Tree Tree Photography / Joshua Andrew Gross)

Danske raffle.ai har netop hevet en større millioninvestering i land.

Den amerikanske venturefond K1 samt Vækstfonden hælder 18 millioner dollar, svarende til 120 millioner kroner, ind i ai-selskabet, som blev stiftet i 2018.

Raffle.ai har udviklet en søgemaskine baseret på kunstig intelligens, hvor medarbejdere og kunder kan få svar på spørgsmål eller finde relevante dokumenter og billeder hos en virksomhed.

"Vi er langt foran konkurrenterne, og det er det, investorerne køber ind på. Vi går efter at blive globalt førende på markedet for Enterprise Search i løbet af 3 år,” siger Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai.

De 120 millioner kroner i en såkaldt “serie A”-finansieringsrunde, som skal bruges til yderligere ekspansion.

Nu lyder planen, at antallet af medarbejdere i 2022 skal vokse fra de nuværende 25 til omkring 60. Der skal bruges flere medabrjedere indenfor salg, marketing, customre succes, men også udviklingsafdelingen skal have et løft, skriver selskabet.

For nuværende er raffle.ais fokus på det vestlige Europa, selvom løsningen sælges til kunder overalt i verden. Senest i 2023 forventer virksomheden at åbne kontor i USA.

Foruden den seneste investering har raffle.ai rejse omkring 25 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og Preseed Ventures.

"Vi oplever en øget opmærksomhed fra amerikanske investorer på stærke danske tech-selskaber som raffle.ai. Det understreger styrken og potentialet hos vores iværksættervirksomheder. I Vækstfonden er vi glade for, at vi kan være med til at udvikle fremtidens virksomheder i samarbejde med professionelle amerikanske fonde som K1. Det skaber unikke synergier, som bringer international vækst til gavn for hele det danske økosystem”, siger Jacob Bratting Pedersen, Partner i Vækstfonden og manager for direkte Tech-investeringer.

raffle.ai er stiftet i juli 2018 af Suzanne Lauritzen og professor i AI, Ole Winther.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub