Den danske tech-komet raffle.ai rejser 120 millioner: Global ekspansion venter forude

Det danske it-selskab raffle.ai, der står bag et ai-baseret søgeværktøj til enterprise-segmentet, har netop lukket en investering på 120 millioner kroner.

Artikel top billede

Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai. (Foto: Joshua Tree Tree Photography / Joshua Andrew Gross)

Danske raffle.ai har netop hevet en større millioninvestering i land.

Den amerikanske venturefond K1 samt Vækstfonden hælder 18 millioner dollar, svarende til 120 millioner kroner, ind i ai-selskabet, som blev stiftet i 2018.

Raffle.ai har udviklet en søgemaskine baseret på kunstig intelligens, hvor medarbejdere og kunder kan få svar på spørgsmål eller finde relevante dokumenter og billeder hos en virksomhed.

"Vi er langt foran konkurrenterne, og det er det, investorerne køber ind på. Vi går efter at blive globalt førende på markedet for Enterprise Search i løbet af 3 år,” siger Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai.

De 120 millioner kroner i en såkaldt “serie A”-finansieringsrunde, som skal bruges til yderligere ekspansion.

Nu lyder planen, at antallet af medarbejdere i 2022 skal vokse fra de nuværende 25 til omkring 60. Der skal bruges flere medabrjedere indenfor salg, marketing, customre succes, men også udviklingsafdelingen skal have et løft, skriver selskabet.

For nuværende er raffle.ais fokus på det vestlige Europa, selvom løsningen sælges til kunder overalt i verden. Senest i 2023 forventer virksomheden at åbne kontor i USA.

Foruden den seneste investering har raffle.ai rejse omkring 25 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og Preseed Ventures.

"Vi oplever en øget opmærksomhed fra amerikanske investorer på stærke danske tech-selskaber som raffle.ai. Det understreger styrken og potentialet hos vores iværksættervirksomheder. I Vækstfonden er vi glade for, at vi kan være med til at udvikle fremtidens virksomheder i samarbejde med professionelle amerikanske fonde som K1. Det skaber unikke synergier, som bringer international vækst til gavn for hele det danske økosystem”, siger Jacob Bratting Pedersen, Partner i Vækstfonden og manager for direkte Tech-investeringer.

raffle.ai er stiftet i juli 2018 af Suzanne Lauritzen og professor i AI, Ole Winther.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo