Den danske tech-komet raffle.ai rejser 120 millioner: Global ekspansion venter forude

Det danske it-selskab raffle.ai, der står bag et ai-baseret søgeværktøj til enterprise-segmentet, har netop lukket en investering på 120 millioner kroner.

Artikel top billede

Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai. (Foto: Joshua Tree Tree Photography / Joshua Andrew Gross)

Danske raffle.ai har netop hevet en større millioninvestering i land.

Den amerikanske venturefond K1 samt Vækstfonden hælder 18 millioner dollar, svarende til 120 millioner kroner, ind i ai-selskabet, som blev stiftet i 2018.

Raffle.ai har udviklet en søgemaskine baseret på kunstig intelligens, hvor medarbejdere og kunder kan få svar på spørgsmål eller finde relevante dokumenter og billeder hos en virksomhed.

"Vi er langt foran konkurrenterne, og det er det, investorerne køber ind på. Vi går efter at blive globalt førende på markedet for Enterprise Search i løbet af 3 år,” siger Suzanne Lauritzen, CEO og stifter af raffle.ai.

De 120 millioner kroner i en såkaldt “serie A”-finansieringsrunde, som skal bruges til yderligere ekspansion.

Nu lyder planen, at antallet af medarbejdere i 2022 skal vokse fra de nuværende 25 til omkring 60. Der skal bruges flere medabrjedere indenfor salg, marketing, customre succes, men også udviklingsafdelingen skal have et løft, skriver selskabet.

For nuværende er raffle.ais fokus på det vestlige Europa, selvom løsningen sælges til kunder overalt i verden. Senest i 2023 forventer virksomheden at åbne kontor i USA.

Foruden den seneste investering har raffle.ai rejse omkring 25 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og Preseed Ventures.

"Vi oplever en øget opmærksomhed fra amerikanske investorer på stærke danske tech-selskaber som raffle.ai. Det understreger styrken og potentialet hos vores iværksættervirksomheder. I Vækstfonden er vi glade for, at vi kan være med til at udvikle fremtidens virksomheder i samarbejde med professionelle amerikanske fonde som K1. Det skaber unikke synergier, som bringer international vækst til gavn for hele det danske økosystem”, siger Jacob Bratting Pedersen, Partner i Vækstfonden og manager for direkte Tech-investeringer.

raffle.ai er stiftet i juli 2018 af Suzanne Lauritzen og professor i AI, Ole Winther.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S