NNIT kom ud af 2021 med vækst i omsætningen - men der er minus på bunden

NNIT’s seneste regnskab viser beskeden vækst i omsætningen. Men restrukturering af selskabet koster på bundlinjen.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

NNIT omsatte for 2.877.000 kroner i 2021. Det er en fremgang på 1,7 procent i forhold til året før.

Bruttoresultatet faldt dog med godt 11 procent til 344 millioner kroner.

Og driftssresultatet faldt fra et plus på 122 millioner i 2020 til et minus på 11 millioner kroner i 2021.

Regnskabet indeholder en specifik udgiftspost til en værdi af 153 millioner kroner kaldet “special items”, som dækker over nedskrivning af værdien af hovedkvarteret i Søborg, nedskrivning forbundet med tab af forretningsområde samt udgifter til fratrådte i ledelse og opsagte medarbejdere.

Driftsresultatet før disse “special items” blev så et plus på 142 millioner kroner - men et fald på næsten 14 procent i forhold til året før.

Årets resultat før skat blev et minus på 25 millioner kroner mod et plus på 102 millioner året før.

Og resultatet på bunden lander på minus syv mllioner kroner mod et plus på 76 millioner året før.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job