Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Citrix fusionerer med amerikansk BI-firma: Tilsammen bliver de to selskaber software-kæmpe med 100 millioner brugere

Citrix får nye ejere, som omgående vil fusionere selskabet med amerikansk BI-kæmpe. "Fusionen vil skabe en af verdens største software-leverandører med 40.000 kunder med 100 millioner brugere i 100 lande," meddeler selskabet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den kommende fusion af Citrix og amerikansk BI-kæmpe.
298
1:30 min
Citrix får nye ejere, som nu overtager hele det ikoniske selskab for en rund pris på 16 milliarder dollar - 109 milliarder kroner. Og selskabet kommer til at skifte form.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU slækker mere på GDPR end ventet: Disse elementer skal fjernes

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Epic Games vinder årelangt opgør med Apple over tårnhøje gebyrer og links: Det kommer det til at betyde

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter lukning af mail hos straffedomstol: Microsoft skylder alle danske CIO'er svar på disse fire centrale spørgsmål

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kan danske AWS-kunder risikere at blive ramt af politiske beslutninger i USA? Vi spørger AWS' to øverste chefer i Danmark

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft er klar med helt ny Copilot-app - løfter sløret for nye funktioner