Samsung er nu større end Intel: Her er verdens 15 største chipproducenter lige nu

Samsung vipper Intel af tronen som verdens største chipproducent. Her er de 10 største chip-selskaber i verden lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Efter tæt kapløb overhaler Samsung ærkerivalen Intel og sætter sig i tronen som verdens største chipproducent i 2021.

Det sker efter, at Samsung har haft stor vækst på både markedet for IC [integrerede kredsløb, red] og på memory-chip.

Med fremgang på både DRAM og NAND flash-markedet slår Samsung dermed Intel, som i 2021 holdt skindet på næsen - men ikke havde nær så meget vækst som Samsung.

Sådan lyder det fra analysehuset Counterpoint Research, der har opgjort omsætning for de 15 største chip-producenterne i 2021.

De er nu:

1) Samsung (Sydkorea).

2) Intel (USA).

3) SK Hynix (Sydkorea).

4) Micron (USA).

5) Qualcomm (USA).

6) Nvidia (USA).

7) Broadcom (USA).

8) Texas Instruments (USA).

9) Mediatek (Taiwan).

10) AMD (USA).

11) Apple (USA).

12) Infineon (Tyskland).

13) Kioxia (Japan).

14) STMicroelectronics (Schweiz).

15) NXP (Holland).

Flaskehalse og leveringsmangel

Counterpoint Research peger på, at de store producenter af chip til smartphone samt grafikkort har oplevet stor fremgang under corona-krisen - flere med omsætnings-vækst på mere end 50 procent.

Hele branchen er dog presset af forsynings-problemer for tiden, hvor de har udfordringer med at skaffe nok råvarer til produktionen.

Counterpoint vurderer, at det vil fortsætte i et godt stykke tid endnu.

Analysehuset meddeler, at chip-støberierne vil tilføre større kapacitet i 2023 og generelt ser lyst på fremtiden.

“High performance computing, metaverse, 5G og automotive er fortsat vækst-motorerne for industrien,” hedder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S