Samsung er nu større end Intel: Her er verdens 15 største chipproducenter lige nu

Samsung vipper Intel af tronen som verdens største chipproducent. Her er de 10 største chip-selskaber i verden lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Efter tæt kapløb overhaler Samsung ærkerivalen Intel og sætter sig i tronen som verdens største chipproducent i 2021.

Det sker efter, at Samsung har haft stor vækst på både markedet for IC [integrerede kredsløb, red] og på memory-chip.

Med fremgang på både DRAM og NAND flash-markedet slår Samsung dermed Intel, som i 2021 holdt skindet på næsen - men ikke havde nær så meget vækst som Samsung.

Sådan lyder det fra analysehuset Counterpoint Research, der har opgjort omsætning for de 15 største chip-producenterne i 2021.

De er nu:

1) Samsung (Sydkorea).

2) Intel (USA).

3) SK Hynix (Sydkorea).

4) Micron (USA).

5) Qualcomm (USA).

6) Nvidia (USA).

7) Broadcom (USA).

8) Texas Instruments (USA).

9) Mediatek (Taiwan).

10) AMD (USA).

11) Apple (USA).

12) Infineon (Tyskland).

13) Kioxia (Japan).

14) STMicroelectronics (Schweiz).

15) NXP (Holland).

Flaskehalse og leveringsmangel

Counterpoint Research peger på, at de store producenter af chip til smartphone samt grafikkort har oplevet stor fremgang under corona-krisen - flere med omsætnings-vækst på mere end 50 procent.

Hele branchen er dog presset af forsynings-problemer for tiden, hvor de har udfordringer med at skaffe nok råvarer til produktionen.

Counterpoint vurderer, at det vil fortsætte i et godt stykke tid endnu.

Analysehuset meddeler, at chip-støberierne vil tilføre større kapacitet i 2023 og generelt ser lyst på fremtiden.

“High performance computing, metaverse, 5G og automotive er fortsat vækst-motorerne for industrien,” hedder det.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job