Investorer køber byggegrunde i metaverset for milliarder: Beløbet vil blive fordoblet i år

Der bliver købt op for milliarder i metaverset allerede inden det for alvor er etableret. Investorer ser en kæmpe mulighed for store gevinster ved at være til stede som de første

Artikel top billede

(Foto: Jeshoots)

Siden Facebook annoncerede sine planer om at bygget en del af det såkaldte metavers, er interessen i at købe et stykke af den virtuelle virkelighed eksploderet.

I 2021 købte investorer plads i de fire store eksisterende metaverser for 500 millioner dollar. Det svarer til 3,2 milliarder kroner.

Det beløb forventer investorer kommer til at blive fordoblet i år, skriverCNBC.

Interessen for de virtuelle byggegrunde er steget eksplosivt siden Facebook-stifter Mark Zuckerberg sidste år annoncerede sine planer om, at han ville bygge en del af metaverset.

"Der er store risici, men potentielt også store gevinster," siger Janine Yorio, administrerende direktør for Republic Realm, der er en ejendomsinvesteringsselskab i metaverset.

Indtil nu er det særligt fire store metaverser, som investorerne er interesseret i. Det drejer sig om Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels og Somnium.

Republic Realm har betalt 4,3 millioner dollar for landmasse i det største af de fire metaverser, Sandbox. Her har selskabet udviklet mere end 100 øer kaldet 'Fantasy Island.'

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network