NNIT genvinder stor-kontrakt med ATP: Indgår seksårig aftale til mere end 100 millioner kroner

ATP har skrevet under med NNIT om den videre drift, videreudvikling og vedligehold af systemet til udbetaling af barselsdagpenge, som NNIT tidligere har varetaget og udviklet for ATP.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i den kæmpeaftale NNIT har sikret sig med ATP
430
2:15 min
NNIT har genvundet den centrale aftale med ATP om den videre drift, videreudvikling og vedligehold af it-systemet til udbetaling af barselsdagpenge.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job