Tidligere Prodata-topchef Søren Rode er færdig med fast arbejde: Vil åbne bistro i Valby

Den tidligere topchef i Prodata Consult, Søren Rode, er blevet økonomisk fri resten af sit liv og trækker sig ud af den daglige drift af Prodata . Han vil nu sammen med to kokke åbne en bistro i Valby ved København.

Artikel top billede

(Foto: Anders Debel Hansen / Anders Debel Hansen)

Den tidligere Prodata-topchef Søren Rode trækker sig helt ud af den daglige drift af Prodata og vil nu i stedet dels kaste sig over venture-investeringer, dels sammen med to kokke åbne en italiensk bistro i Valby ved København.

Han fortæller til ITWatch, at salget af Prodata Consult til først Polaris og dernæst Axcel har gjort ham så økonomisk fri, at han ikke behøver arbejde resten af livet.

Han vil derfor kun være interesseret i et nyt fast job, hvis det har noget helt usædvanligt at byde på.

“Det vil sige, jeg skal kun have et nyt job, hvis det er helt usædvanligt spændende, men ellers skal det være sjovt. Og en bestyrelseskarriere er ikke så tillokkende, for bestyrelsesmøder er ikke altid det sjoveste,” siger han til mediet.

Foruden den måske kommende bistro i Valby har han med to partnere åbnet en venturefond, der skal investere i startups.

Prodata Consult blev i sommer købt af kapitalfonden Axcel - angiveligt for omkring to milliarder kroner. Sælger var dengang kapitalfonden Polaris.

Selskabet - der er et slags stort freelance-bureau for it-konsulenter - har tusindvis af it-konsulenter tilknyttet og et par hundrede fastansatte.

Selskabet omsætter for et par milliarder kroner om året.

Søren Rode fratrådte som topchef for godt et år siden til fordel for en stilling som CCO - som han altså nu har fratrådt. Ind kom i stedet svenske Anders Gratte som ny CEO

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS