Tidligere Prodata-topchef Søren Rode er færdig med fast arbejde: Vil åbne bistro i Valby

Den tidligere topchef i Prodata Consult, Søren Rode, er blevet økonomisk fri resten af sit liv og trækker sig ud af den daglige drift af Prodata . Han vil nu sammen med to kokke åbne en bistro i Valby ved København.

Artikel top billede

(Foto: Anders Debel Hansen / Anders Debel Hansen)

Den tidligere Prodata-topchef Søren Rode trækker sig helt ud af den daglige drift af Prodata og vil nu i stedet dels kaste sig over venture-investeringer, dels sammen med to kokke åbne en italiensk bistro i Valby ved København.

Han fortæller til ITWatch, at salget af Prodata Consult til først Polaris og dernæst Axcel har gjort ham så økonomisk fri, at han ikke behøver arbejde resten af livet.

Han vil derfor kun være interesseret i et nyt fast job, hvis det har noget helt usædvanligt at byde på.

“Det vil sige, jeg skal kun have et nyt job, hvis det er helt usædvanligt spændende, men ellers skal det være sjovt. Og en bestyrelseskarriere er ikke så tillokkende, for bestyrelsesmøder er ikke altid det sjoveste,” siger han til mediet.

Foruden den måske kommende bistro i Valby har han med to partnere åbnet en venturefond, der skal investere i startups.

Prodata Consult blev i sommer købt af kapitalfonden Axcel - angiveligt for omkring to milliarder kroner. Sælger var dengang kapitalfonden Polaris.

Selskabet - der er et slags stort freelance-bureau for it-konsulenter - har tusindvis af it-konsulenter tilknyttet og et par hundrede fastansatte.

Selskabet omsætter for et par milliarder kroner om året.

Søren Rode fratrådte som topchef for godt et år siden til fordel for en stilling som CCO - som han altså nu har fratrådt. Ind kom i stedet svenske Anders Gratte som ny CEO

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS