Tidligere Prodata-topchef Søren Rode er færdig med fast arbejde: Vil åbne bistro i Valby

Den tidligere topchef i Prodata Consult, Søren Rode, er blevet økonomisk fri resten af sit liv og trækker sig ud af den daglige drift af Prodata . Han vil nu sammen med to kokke åbne en bistro i Valby ved København.

Artikel top billede

(Foto: Anders Debel Hansen / Anders Debel Hansen)

Den tidligere Prodata-topchef Søren Rode trækker sig helt ud af den daglige drift af Prodata og vil nu i stedet dels kaste sig over venture-investeringer, dels sammen med to kokke åbne en italiensk bistro i Valby ved København.

Han fortæller til ITWatch, at salget af Prodata Consult til først Polaris og dernæst Axcel har gjort ham så økonomisk fri, at han ikke behøver arbejde resten af livet.

Han vil derfor kun være interesseret i et nyt fast job, hvis det har noget helt usædvanligt at byde på.

“Det vil sige, jeg skal kun have et nyt job, hvis det er helt usædvanligt spændende, men ellers skal det være sjovt. Og en bestyrelseskarriere er ikke så tillokkende, for bestyrelsesmøder er ikke altid det sjoveste,” siger han til mediet.

Foruden den måske kommende bistro i Valby har han med to partnere åbnet en venturefond, der skal investere i startups.

Prodata Consult blev i sommer købt af kapitalfonden Axcel - angiveligt for omkring to milliarder kroner. Sælger var dengang kapitalfonden Polaris.

Selskabet - der er et slags stort freelance-bureau for it-konsulenter - har tusindvis af it-konsulenter tilknyttet og et par hundrede fastansatte.

Selskabet omsætter for et par milliarder kroner om året.

Søren Rode fratrådte som topchef for godt et år siden til fordel for en stilling som CCO - som han altså nu har fratrådt. Ind kom i stedet svenske Anders Gratte som ny CEO

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos