Netcompany, NNIT og DXC har overtaget KMD's monopol hos ATP: "Vi har sparet mange penge. Jeg synes, at det er en succes"

Interview: ATP har udskiftet alle KMD's tidligere monopolsystemer. Tre it-leverandører har sat sig på systemlandskabet, og det leder til en årlig besparelse på flere hundrede millioner kroner, fortæller underdirektør i ATP Hans Christian Jelstrup til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de økonomiske gevinster af bruddet af KMD's monopol
  • Hvorfor ATP mener monopolbruddet har været en succes
  • Hvordan ATP greb arbejdet med monopolbrud an
  • Hvad ATP's underdirektør har lært om at udbyde kæmpe systemer
608
3:15 min
ATP har via sit ejerskab af Udbetaling Danmark haft ansvaret for at bryde KMD's kommunale it-monopol på fem områder.

I 2020 blev det sidste punktum sat for den opgave, efter at systemet til udbetaling af folkepension – social pension – 2. marts 2020 blev sat i drift.

I kølvandet på ATP's monopolbrud er bundlinjen nu, at Netcompany har overtaget tre af systemområder, mens NNIT og DXC har overtaget et hver.

Det er et succesfuldt monopolbrud, konkluderer underdirektør i ATP Hans Christian Jelstrup over for Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg