Netcompany, NNIT og DXC har overtaget KMD's monopol hos ATP: "Vi har sparet mange penge. Jeg synes, at det er en succes"

Interview: ATP har udskiftet alle KMD's tidligere monopolsystemer. Tre it-leverandører har sat sig på systemlandskabet, og det leder til en årlig besparelse på flere hundrede millioner kroner, fortæller underdirektør i ATP Hans Christian Jelstrup til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de økonomiske gevinster af bruddet af KMD's monopol
  • Hvorfor ATP mener monopolbruddet har været en succes
  • Hvordan ATP greb arbejdet med monopolbrud an
  • Hvad ATP's underdirektør har lært om at udbyde kæmpe systemer
608
3:15 min
ATP har via sit ejerskab af Udbetaling Danmark haft ansvaret for at bryde KMD's kommunale it-monopol på fem områder.

I 2020 blev det sidste punktum sat for den opgave, efter at systemet til udbetaling af folkepension – social pension – 2. marts 2020 blev sat i drift.

I kølvandet på ATP's monopolbrud er bundlinjen nu, at Netcompany har overtaget tre af systemområder, mens NNIT og DXC har overtaget et hver.

Det er et succesfuldt monopolbrud, konkluderer underdirektør i ATP Hans Christian Jelstrup over for Computerworld.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil