Europæiske og amerikanske myndigheder slår alarm: Banker skal forberede sig på russiske cyberangreb

Ukraine-konflikten ulmer, og det får både europæiske og amerikanske tilsyn til at bede finansielle institutioner om at sikre låsene til bankboksene ekstra godt.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om cyber-truslerne fra Rusland.
189
1 min
Spændingerne mellem Ukraine og Rusland vokser. Og rundt omkring i Europa og USA forbereder myndigheder og virksomheder sig på en eventuel konflikt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job