Hackerangreb kommer til at koste RealMæglerne op mod 10 millioner kroner - kommer ikke i luften før mandag

Tiden går, mens et cyberangreb afskærer RealMæglerne fra tusindvis af boligdata, der er vitale for at gennemføre boligandler. Yderligere fire dage er nu lagt oven i ventetiden - og en efterregning, der kommer til at løbe op i 10 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: RealMæglerne / Jacob Ljørring)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se RealMæglernes CEO fortælling om den pressede sikkerheds-situation virksomheden lige nu gennemgår.
948
4:45 min
Der er dårligt nyt til RealMæglerne, der siden weekenden har fået lagt vitale systemer ned som følge af et cyberangreb, der har ramt kædens it-leverandør Support It Network.

Den første dårlige nyhed er, at i stedet for at gå i luften onsdag eller torsdag morgen, så er mæglerkæden nødt til at holde tøjlerne helt indtil mandag - en tidshorisont, der er til stor frustation for de enkeldte afdelinger og CEO for RealMæglerne, Preben Merrild Angelo.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos