Lars Seiers blockchain-selskab tabte torsdag 22 milliarder kroner i værdi

Værdien af Lars Seier Christensens blockchain-selskab Concordium er på en enkelt dag droppet fra 28,7 milliarder kroner til 6,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Værdien af Lars Seiers Christensens blockchain-selskab Concordium droppede torsdag fra 28,7 milliarder kroner til 6,5 milliarder kroner.

Det skete i forbindelse med, at selskabets digitale mønt, ccd, gik i handel på kryptobørserne Bitfinex og Bitglobal, skriver Børsen.

Rigmanden Lars Seier Christensen ejer selv 15 procent af de digitale mønter i Concordium, og han er ikke så bekymret.

“Man skal forstå, at krypto er noget anderledes end de markeder, vi er vant til. Folk ved godt, at ting kører op og ned her. Selvfølgelig er det klart, at folk vil gerne tjene penge på det, vi laver. Men det er egentlig også min opfattelse, at det er voksne mennesker, som ved, at der er risiko og ikke har en superkort tidshorisont,” siger han til avisen.

Administrerende direktør i Concordium, Lone Fønss Schrøder, fortalte i sommer til Computerworld, at hun forventede, at selskabets kryptovaluta ville blive den ledende i verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job