Artikel top billede

(Foto: Adform)

Hård kamp om it-folk i Europa får danske Adform til at åbne afdeling i Indien: Lønnen er på 25 procent af den danske

Talenttørke i Europa betyder, at danske Adform nu åbner en afdeling i Indien, hvor selskabet har bedre mulighed for at rekruttere talenter til en løn, der kun er på 25 procent af niveauet i Danmark.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Blive klogere på, hvorfor Adform nu åbner afdeling i Indien
  • Få indblik, hvordan talenttørken påvirker selskabet
  • Få forklaringen på, hvad de ansatte i den nye indiske afdeling skal arbejde med
687
3:30 min
Danske Adform er klar med en større satsning på det indiske marked, hvor selskabet planlægger at åbne en udviklingsafdeling i Mumbai.

Det fortæller selskabets udviklingsdirektør Michael Holmberg-Andersen til Computerworld.

Han forklarer, at det er massiv mangel på it-folk i Europa, som har fået selskabet til at vende blikket mod Indien.

“Situationen på jobmarkedet i Europa er ikke særlig gunstig i øjeblikket, hvor der lige nu er decideret krig om talenterne,” siger han.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft retter 130 sårbarheder i stor opdatering: Office ramt af alvorlige sikkerhedsproblemer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

“Verdens største Microsoft-partner” ser dagens lys: Allan Jakobsen bliver nordisk boss efter milliardkøb

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Glem alt om Windows 12 for denne gang: Microsoft offentliggør næste udgave af Windows

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Denne lille kreds af russiske hackere står bag hver fjerde af alle ransomware-angreb mod danske virksomheder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af landets dygtigste CISO'er stopper i Arla: Thomas Zuliani har fået nyt job