Hård kamp om it-folk i Europa får danske Adform til at åbne afdeling i Indien: Lønnen er på 25 procent af den danske

Talenttørke i Europa betyder, at danske Adform nu åbner en afdeling i Indien, hvor selskabet har bedre mulighed for at rekruttere talenter til en løn, der kun er på 25 procent af niveauet i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Adform)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Blive klogere på, hvorfor Adform nu åbner afdeling i Indien
  • Få indblik, hvordan talenttørken påvirker selskabet
  • Få forklaringen på, hvad de ansatte i den nye indiske afdeling skal arbejde med
687
3:30 min
Danske Adform er klar med en større satsning på det indiske marked, hvor selskabet planlægger at åbne en udviklingsafdeling i Mumbai.

Det fortæller selskabets udviklingsdirektør Michael Holmberg-Andersen til Computerworld.

Han forklarer, at det er massiv mangel på it-folk i Europa, som har fået selskabet til at vende blikket mod Indien.

“Situationen på jobmarkedet i Europa er ikke særlig gunstig i øjeblikket, hvor der lige nu er decideret krig om talenterne,” siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet