Google sidder tungt på markedet – men her er (alligevel) fire punkter, hvor Microsofts Bing er bedre end Chrome

Google dominerer markedet for søgemaskiner, men der er flere grunde til at prøve noget andet - læs de fire bedste her.

Artikel top billede

Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at man kan kan optjene point via Microsoft Rewards ved at bruge Bing. Belønningssystemet er dog ikke blevet indført i Danmark, men kan bruges i en lang række andre lande. Dette fremgår nu af artiklen.

Google sidder tungt på markedet for søgemaskiner. Faktisk har selskabet en markedsandel på hele 91,9 procent ifølge Globalstats.

Microsofts Bing har derimod en markedsandel på 2,9 procent. Der er altså ikke synderlig meget konkurrence om at ligge nummer et på listen.

Men der er faktisk flere grunde til at prøve Bing. Vores søstermedie PCWorld har samlet fire argumenter for at skifte søgemaskine fra Google til Bing.

Det første argument er, at søgeresultaterne på Bing har kvalitet og giver informationer i højre side af skærmen med relaterede søgninger og personer ved en søgning, ligesom det opleves hos Google.

For det andet var Bing først til at implementere en ”uendelig rulle” ved billedsøgninger, hvor brugeren aldrig når til bunden.

Derudover har Bing nogle filtre, som er meget intuitive.

For eksempel kan brugere vælge billeder med ansigter eller et bestemt layout, ligesom det er nemt at finde billeder med bestemte licenser.

Dog har Bing endnu ikke animerede GIF-billeder i deres søgning endnu, skriver PCWorld.

Tredje argument er, at Bing har en anden filtrering ved videosøgninger. Bing er mere liberal på det område, hvor Google har en mere puritansk tilgang i forhold til censur og copyright-beskyttelse.

Hvis noget har behov for censur, så bliver det dog sløret af Bing, men det dukker stadig op som en mulighed.

Den sidste grund er Microsoft Rewards, som tidligere blev kaldt Bing Rewards, og dette kræver dog, at man er bosat i udlandet.

Microsoft Rewards gælder nemlig endnu ikke i Danmark. Men hvis brugeren er bosat i: USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Australien, Canada, Irland, New Zealand, Singapore, Italien, Brasilien, Mexico, Spanien, Sverige, Norge, Belgien, Holland, Japan, Hong Kong eller Taiwan kan der være point at hente.

Dette er et system, hvor brugeren optjener point ved at foretage søgninger. Hvis brugeren har en Microsoft-konto, kan vedkommende tjene fem point for hver Bing-søgning, der foretages på en stationær pc – op til 150 point per dag.

Samme metode kan bruges på telefonen, hvor man kan optjene op til 100 point per dag.

Søgningerne registreres i den cloudbaserede personlige assistent Cortana på Windows-telefoner eller Bing-app’en.

Derudover er der point at hente ved brug af Windows 10 Edge, og ved at bruge penge i Microsoft Windows- og Xbox-onlinebutikkerne. Disse point kan indløses til gavekort hos Amazon, Burger King, Targit og andre steder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S