Google sidder tungt på markedet – men her er (alligevel) fire punkter, hvor Microsofts Bing er bedre end Chrome

Google dominerer markedet for søgemaskiner, men der er flere grunde til at prøve noget andet - læs de fire bedste her.

Artikel top billede

Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at man kan kan optjene point via Microsoft Rewards ved at bruge Bing. Belønningssystemet er dog ikke blevet indført i Danmark, men kan bruges i en lang række andre lande. Dette fremgår nu af artiklen.

Google sidder tungt på markedet for søgemaskiner. Faktisk har selskabet en markedsandel på hele 91,9 procent ifølge Globalstats.

Microsofts Bing har derimod en markedsandel på 2,9 procent. Der er altså ikke synderlig meget konkurrence om at ligge nummer et på listen.

Men der er faktisk flere grunde til at prøve Bing. Vores søstermedie PCWorld har samlet fire argumenter for at skifte søgemaskine fra Google til Bing.

Det første argument er, at søgeresultaterne på Bing har kvalitet og giver informationer i højre side af skærmen med relaterede søgninger og personer ved en søgning, ligesom det opleves hos Google.

For det andet var Bing først til at implementere en ”uendelig rulle” ved billedsøgninger, hvor brugeren aldrig når til bunden.

Derudover har Bing nogle filtre, som er meget intuitive.

For eksempel kan brugere vælge billeder med ansigter eller et bestemt layout, ligesom det er nemt at finde billeder med bestemte licenser.

Dog har Bing endnu ikke animerede GIF-billeder i deres søgning endnu, skriver PCWorld.

Tredje argument er, at Bing har en anden filtrering ved videosøgninger. Bing er mere liberal på det område, hvor Google har en mere puritansk tilgang i forhold til censur og copyright-beskyttelse.

Hvis noget har behov for censur, så bliver det dog sløret af Bing, men det dukker stadig op som en mulighed.

Den sidste grund er Microsoft Rewards, som tidligere blev kaldt Bing Rewards, og dette kræver dog, at man er bosat i udlandet.

Microsoft Rewards gælder nemlig endnu ikke i Danmark. Men hvis brugeren er bosat i: USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Australien, Canada, Irland, New Zealand, Singapore, Italien, Brasilien, Mexico, Spanien, Sverige, Norge, Belgien, Holland, Japan, Hong Kong eller Taiwan kan der være point at hente.

Dette er et system, hvor brugeren optjener point ved at foretage søgninger. Hvis brugeren har en Microsoft-konto, kan vedkommende tjene fem point for hver Bing-søgning, der foretages på en stationær pc – op til 150 point per dag.

Samme metode kan bruges på telefonen, hvor man kan optjene op til 100 point per dag.

Søgningerne registreres i den cloudbaserede personlige assistent Cortana på Windows-telefoner eller Bing-app’en.

Derudover er der point at hente ved brug af Windows 10 Edge, og ved at bruge penge i Microsoft Windows- og Xbox-onlinebutikkerne. Disse point kan indløses til gavekort hos Amazon, Burger King, Targit og andre steder.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S