Kristoffer Ingemand Stener Petersen

Enterpriseredaktør

E-Mail

krin@cw.dk

Telefon

31359859

Linkedin

Se Kristoffer Ingemand Stener's LinkedIn profil

Jeg er enterpriseredaktør på Computerworld og skriver om større forretningssystemer, cloud, ERP-transformationer, enterprise-arkitekter og meget andet.

Jeg fokuserer både på brugerne, kunderne og leverandørerne i forhold til forretningssoftware.

Derudover dækker jeg EU-stof inden for tech-området, og dertil skriver jeg også om compliance.

Jeg er uddannet kandidat i journalistik fra Roskilde Universitet, hvor jeg læste Politik & Administration som andet fag.

Jeg har tidligere arbejdet hos blandt andet Estate Media og Watch Medier.
2.626 artikler på Computerworld

Kristoffer Ingemand Stener Petersen

"Det europæiske svar på Microsoft 365 er ankommet" – her er fire tech-alliancer fra Europa, som du skal holde øje med

Overblik: Der sker ting og sager på den europæiske tech-scene. Her er fire nylige alliancer inden for teknologi, der er værd at kigge nærmere på.

13. november 2025 kl. 13.20 | læs »

Efter at være blevet sagsøgt af myndighed undskylder Microsoft nu for licens-finte: Refunderer kunder

Microsoft beklager ikke at have informeret kunderne ordentligt.

13. november 2025 kl. 10.32 | læs »

Silicon Valley-profilen Thomas Yde Frederiksen er skiftet til central stilling hos Bankdata: Her er hans vigtigste opgaver

Interview: Thomas Yde Frederiksen har haft fremtrædende roller hos Airbnb og Peerspace. Nu skal han bruge sine erfaringer til blandt andet at gå forrest i udviklingen af den mobil- og netbank, som Bankdata bygger og vedligeholder.

12. november 2025 kl. 15.59 | læs »

Microsoft trækker ny funktion i Stifinder til Windows 11 tilbage på ubestemt tid

Microsoft træder på bremsen i forhold til den nye funktion, som har været i testfasen i månedsvis.

11. november 2025 kl. 15.00 | læs »

En af de største aktører på database-markedet skifter ud i ledelsen: Topchefen trækker sig efter 11 år på posten

Database-giganten har fundet en ny CEO, der kommer med erfaring fra Cloudflare og ServiceNow.

10. november 2025 kl. 15.31 | læs »

AWS bygger enormt søkabel mellem USA og Europa: Leverer data nok til at streame 12 millioner HD-film i sekundet

Tech-giganten er på vej med et enormt søkabel for at styrke forbindelsen mellem USA og Europa og skabe "alternative datapassager" til at levere hurtige cloud- og AI-tjenester over Atlanten.

10. november 2025 kl. 12.02 | læs »

Gard Thomassen vil som it-direktør væk fra Microsoft - men det er en kompliceret proces: "Vi vil gerne nå derhen, men det er en lang vej"

It-direktør på Oslo Universitet vil gerne væk fra Microsoft, men det er en kompliceret proces. Se her, hvordan den open source-glade it-chef håndterer processen.

7. november 2025 kl. 09.00 | læs »

Danske cybersikkerheds-eksperter ser udbredt NIS2-tendens i branchen: Fald ikke for det

Interview: Det er ikke så nemt at leve op til NIS2, som mange får det til at lyde.

5. november 2025 kl. 13.00 | læs »

AWS oplever den største vækst i flere år og fordobler sin kapacitet: Amazon-aktien stormer op

Amazons cloud-division slår nye rekorder og øger sin kapacitet voldsomt.

31. oktober 2025 kl. 12.21 | læs »

Oracle og Nvidia skal bygge supercomputer med 100.000 GPU’er

Nvidia og Oracle har fået en enorm aftale i hus om en enorm supercomputer.

31. oktober 2025 kl. 11.02 | læs »