Streaming: Master Chief skyder sig ind på tv-skærmen

TV-serien Halo har snart premiere og følger Master Chief og hans faste AI-sidekick Cortana i krigen mod de lede covenants.

Artikel top billede

Siden lanceringen af Halo: Combat Evolved i 2001 har den genetisk modificerede supersoldat Master Chief pløkket sig vej gennem horder af voldparate aliens.

Ifølge Wikipedia er det indtil videre blevet til 16 spil i det, der hurtigt blev signaturserie for Microsofts Xbox-konsoller.

Den 24. marts har tv-serien Halo premiere på Paramount+, og her følger man Master Chief og hans faste AI-sidekick Cortana på tour gennem evighedskrigen mod de lede covenants.

Historien er ikke bundet 100% op på forløbet fra spilserien og kan også udvikle sig i andre retninger end fremtidige spil.

Det er nok også den mest praktiske løsning, da den samlede Halo-franchise i dag – foruden de mange spil – også spænder over talrige bøger, tegneserier, miniserier og gæsteoptræden i diverse sammenhænge.

Det gør det måske ikke helt så kringlet at holde rede på Halo-historierne som i Marvels stærkt ekspanderende univers. Men der er heller ikke meget galt.

Se traileren her. Den lover ganske godt, og der er blevet plads til både oldgamle hemmeligheder, vilde våben og seriens ikoniske Warthog-firhjulstrækker.

Titel: Halo / Premiere 24. marts på Paramount+

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS