Streaming: Master Chief skyder sig ind på tv-skærmen

TV-serien Halo har snart premiere og følger Master Chief og hans faste AI-sidekick Cortana i krigen mod de lede covenants.

Artikel top billede

Siden lanceringen af Halo: Combat Evolved i 2001 har den genetisk modificerede supersoldat Master Chief pløkket sig vej gennem horder af voldparate aliens.

Ifølge Wikipedia er det indtil videre blevet til 16 spil i det, der hurtigt blev signaturserie for Microsofts Xbox-konsoller.

Den 24. marts har tv-serien Halo premiere på Paramount+, og her følger man Master Chief og hans faste AI-sidekick Cortana på tour gennem evighedskrigen mod de lede covenants.

Historien er ikke bundet 100% op på forløbet fra spilserien og kan også udvikle sig i andre retninger end fremtidige spil.

Det er nok også den mest praktiske løsning, da den samlede Halo-franchise i dag – foruden de mange spil – også spænder over talrige bøger, tegneserier, miniserier og gæsteoptræden i diverse sammenhænge.

Det gør det måske ikke helt så kringlet at holde rede på Halo-historierne som i Marvels stærkt ekspanderende univers. Men der er heller ikke meget galt.

Se traileren her. Den lover ganske godt, og der er blevet plads til både oldgamle hemmeligheder, vilde våben og seriens ikoniske Warthog-firhjulstrækker.

Titel: Halo / Premiere 24. marts på Paramount+

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS