EU kan være på vej med egne internet-satellitter: Skal tage kampen op med Elon Musk og Jeff Bezos satellit-armadaer

EU vil investere milliarder af kroner i nyt rumbaseret internet-system, der skal udfordre Elon Musks StarLink og Amazon-rigmand Jeff Bezos’ satellit-planer.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

EU-Kommissionen giver grønt lys til, at EU investerer seks milliarder euro - godt 45 milliarder kroner - i udviklingen af et europæisk internet-satellit-system.

Det skal ifølge Financial Times tage kampen op med ikke mindst Elon Musk-selskabet StarLink, der allerede er langt med at opsende små internet-satellitter i kredsløb om jordkloden, samt Amazons Kuiper-projekt-

EU-Kommissionen siger ja, selv om den europæiske kontrol-myndighed Udvalgt for Forskriftskontrol to gang har afvist det.

Udvalget mener, at projektet er for dyrt samt at det vil betyde, at EU kommer til at konkurrere med privat-ejede selskaber.

Kontrol-udvalget mener, at EU vil være bedre tjent med at leje sig ind på andre udbyderes infrastruktur.

Kommissionen mener imidlertid, at det er det rigtige at gøre. Planerne skal munde ud i etableringen af krypteret bredbånds-dækning fra rummet fra en række satelitter i kredsløb.

EU står allerede bag to rumbaserede projekter, nemlig Galileo (navigation) og Copernicus (billeder af jordkloden).

Ifølge Financial Times skal det satellite-bårne internet tilbydes til de europæiske lande samt til Afrika, som ifølge EU har brug for et alternativ til infrastruktur fra Kina.

Desuden skal satellit-systemet udgøre en slags backup, hvis nu det jordbaserede internet bliver lagt ned af cyberangreb eller lignende.

Projektet mangler stadig at få grønt lys i EU-Parlamentet samt af de enkelte EU-lande.

Ifølge Financial Times har mange EU-lande indvendninger, men ingen ser for tiden ud til at ville blokere for planen.

I første omgang skal en række selskaber som Airbus, SES og Eutelsat udarbejde forskellige tekniske planer for projektet.

Amazons Kuiper-projekt kommer til at bestå af omkring 3.000 satelliter, mens Elon Musks StarLink fuldt udbygget skal bestå af 40.000 satelitter.

StarLink har allerede opsendt næsten 2.000 internet-satelitter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S