EU kan være på vej med egne internet-satellitter: Skal tage kampen op med Elon Musk og Jeff Bezos satellit-armadaer

EU vil investere milliarder af kroner i nyt rumbaseret internet-system, der skal udfordre Elon Musks StarLink og Amazon-rigmand Jeff Bezos’ satellit-planer.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

EU-Kommissionen giver grønt lys til, at EU investerer seks milliarder euro - godt 45 milliarder kroner - i udviklingen af et europæisk internet-satellit-system.

Det skal ifølge Financial Times tage kampen op med ikke mindst Elon Musk-selskabet StarLink, der allerede er langt med at opsende små internet-satellitter i kredsløb om jordkloden, samt Amazons Kuiper-projekt-

EU-Kommissionen siger ja, selv om den europæiske kontrol-myndighed Udvalgt for Forskriftskontrol to gang har afvist det.

Udvalget mener, at projektet er for dyrt samt at det vil betyde, at EU kommer til at konkurrere med privat-ejede selskaber.

Kontrol-udvalget mener, at EU vil være bedre tjent med at leje sig ind på andre udbyderes infrastruktur.

Kommissionen mener imidlertid, at det er det rigtige at gøre. Planerne skal munde ud i etableringen af krypteret bredbånds-dækning fra rummet fra en række satelitter i kredsløb.

EU står allerede bag to rumbaserede projekter, nemlig Galileo (navigation) og Copernicus (billeder af jordkloden).

Ifølge Financial Times skal det satellite-bårne internet tilbydes til de europæiske lande samt til Afrika, som ifølge EU har brug for et alternativ til infrastruktur fra Kina.

Desuden skal satellit-systemet udgøre en slags backup, hvis nu det jordbaserede internet bliver lagt ned af cyberangreb eller lignende.

Projektet mangler stadig at få grønt lys i EU-Parlamentet samt af de enkelte EU-lande.

Ifølge Financial Times har mange EU-lande indvendninger, men ingen ser for tiden ud til at ville blokere for planen.

I første omgang skal en række selskaber som Airbus, SES og Eutelsat udarbejde forskellige tekniske planer for projektet.

Amazons Kuiper-projekt kommer til at bestå af omkring 3.000 satelliter, mens Elon Musks StarLink fuldt udbygget skal bestå af 40.000 satelitter.

StarLink har allerede opsendt næsten 2.000 internet-satelitter.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S