Er din virksomhed blevet hacket? Så er der ingen hjælp at hente fra myndighederne. "Spørg nogle andre," lyder det fra politiet

Computerworld undersøger: Politiet, Justitsministeriet, Forsvarsministeriet og Center for Cybersikkerhed peger på hinanden, når man spørger, hvem der skal hjælpe de virksomheder, der prøver at få hjælp, når de udsættes for cyberangreb. Læs her sagaen om den kafkaske kirkegård som din politianmeldelse i dag ender på hos myndighederne.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er historien om et længere opklaringsarbejde på det simple spørgsmål: Hvem hjælper virksomheder, der oplever cyberangreb?
2.676
13:30 min
"Cyberangreb? De hører til i Forsvarsministeriet."

Når man ringer til Justitsministeriet for at høre, hvorfor politiet ikke kan rykke ud til en cyberhændelse hos private virksomheder, er det stensikkert, at en mindre diskussion om, hvorvidt det i virkeligheden ikke er Center for Cybersikkerhed, man skal have fat i, vil opstå.

Flere danske virksomheder har den seneste tid meldt ud, at de er blevet ramt af cyberangreb fra større russiske hackergrupper.

Desuden er der en udbredt bekymring om, om danske virksomheder kan risikere at blive fanget i den digitale krydsild mellem Rusland og Vladimir Putins angrebsmål.

Men historien viser, at ingen danske virksomheder indtil nu har haft frugtbare oplevelser med de danske myndigheder, når de forsøger at anmelde en cyberhændelse.

Så hvor henvender danske virksomheder sig, når de bliver ramt af et hackerangreb?

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S