Din bil indsamler enorme mængder data: Men ingen ved hvad der indsamles og deles

Din bil høster meget store mængder data om både bilen og om dig, når du kører. Danske bilister er bekymrede over, hvordan deres data anvendes.

Artikel top billede

”Moderne biler indsamler i dag enorme mængder data. Ikke bare om bilerne, men også om bilisterne. Faktisk er bilindustrien en af dem, som høster flest data i verden.”

Sådan lyder det fra Dennis Lange, der er chefkonsulent i FDM, som netop har offentliggjort en stor undersøgelse om netop bilers data-indsamling.

Uklart

Bilerne høster ifølge FDM i dag både det, som FDM kalder for ‘uskyldige data’ om bilens tilstand samt de mere følsomme data om eksempelvis brug af bilernes infotainment-systemer og meget andet.

Men et af de store problemer er, at ingen rigtigt ved, hvad der bliver indsamlet hvornår.

”Vi ved, at der sker en stor indsamling af data i moderne biler. Men præcis hvilke data der er tale om, og hvordan bilproducenterne bruger og deler dem, er for forbrugerne umuligt at få indsigt i,” meddeler Dennis Lange på vegne af FDM.

Data indsamlet via infotainment-systemerne - som jo typisk er koblet sammen med brugernes telefoner - kan for eksempel omfatte kontakter, beskeder og opkalds-historik, lyder det fra organisationen.

Bekymrede

De danske bilister er da også bekymrede, viser undersøgelsen fra FDM.

Mere end 90 procent af de adspurgte i den fælles europæiske undersøgelse er således ret sikre på, at de ikke har kontrol over de data, som bilerne indsamler, mens 75 procent oplyser, at de aldrig har givet tilladelse til, at deres bil må dele data med andre.

Alligevel er bilisterne dog i ret stort omfang villige til at dele data med andre - blot det kan medføre nogle fordele som eksempelvis billigere forsikringer eller kørsels-optimering.

“47 procent af de adspurgte europæere svarer, at de er trygge ved at dele data med bl.a. bilproducenter, værksteder og forsikringsselskaber for at få adgang til services eller funktioner, blot de selv kan bestemme med hvem og hvilke data, der deles. 36 procent er villige til at dele data, så længe der ikke er tale om personlige data,” lyder det fra FDM.

Klarere lovgivning

Bil-organisationerne på tværs i Europa efterspørger nu klarere lovgivning på området.

De kræver, at reglerne kommer til at stå helt klart om samtykke samt om retten til egne data.

“Der er et stort potentiale i de data, nye biler genererer, og som kan gøre det nemmere og billigere at være bilejer. Men som forbrugerorganisation kan vi været bekymret for, at indsamlingen og brugen sker uden eller kun delvist med forbrugernes samtykke,” lyder det fra Dennis Lange.

Du finder hele undersøgelsen fra den europæiske bil-organisation FIA her.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job