Sag om karteldannelse sender chokbølger gennem det danske udbudssystem: "Indgår du som virksomhed i et konsortium, risikerer du at ende i fængsel"

Den såkaldte Vejstribesag har ført til et vakuum i det danske udbudssystem, hvor virksomheder nu er bange for at slå sig sammen for at byde på en offentlig opgave. Det kan få voldsomt negative konsekvenser for konkurrencen om de offentlige danske it-opgaver, mener flere eksperter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå konsekvenserne af den berygtede Vejstribesag
  • Derfor er det risikofyldt at indgå i konsortier
  • Hvorfor Vejstribesagen ifølge flere juridiske eksperter kan få negative konsekvenser også i it-markedet
  • Hvordan du bør forholde dig til sagen
1.674
8:30 min
Risiko for seks års fængsel, bøder på 10 procent af en virksomheds omsætning og politianmeldelse om karteldannelse.

Sagen om det ulovlige vejstribekonsortium har sendt chokbølger gennem det danske udbudssystem.

Det har efterladt en enorm forvirring i markedet. Virksomheder er begyndt at blive nervøse for at byde sammen på opgaver, og det kan få dramatiske konsekvenser for konkurrencen om de offentlige it-opgaver.

Det er en historie, Computerworld nu kan fortælle efter at have snakket med flere eksperter i markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S