Trumps sociale medie er lanceret – topper Apple Store

Donald Trumps sociale medie Truth Social kan nu downloades på US Apple App Store. Mediet ligger nummer et over mest hentede apps i butikken, og flere brugere er røget på venteliste.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trump er bandlyst fra Twitter, Facebook og Youtube, men nu har han lanceret sit eget sociale medie med navnet Truth Social.

Mediet kan nu downloades via Apple Store i USA, skriver Reuters.

Lanceringen har skabt opmærksomhed. Ifølge Reuters ligger det sociale medie nu nummer et på Apple Store i USA, og mange brugere er kommet på venteliste til at oprette en konto grundet stor efterspørgsel.

Flere brugere har ifølge Reuters modtaget beskeden "På grund af stor efterspørgsel har vi sat dig på vores venteliste."

Det sociale medie har allerede haft en opdatering, hvor der er blevet rettet fejl, og derfor er app’en nu på version 1.0.1, skriver BBC.

Selskabet bag det nye medie hedder Trump Media & Technology Group (TMTG), og har det tidligere republikanske kongresmedlem Devin Nunes, som adm. Direktør, og han forventer, at det nye medie snart er fuldt funktionsdygtigt med kapacitet til alle.

"Vores mål er, og jeg tror, vi vil nå det, jeg tror, at vi ved udgangen af marts vil være fuldt operationelle i det mindste i USA," sagde Devin Nunes til søndag til Fox News.

Trump Media & Technology Group blev offentligt noteret sidste år, gennem en såkaldt SPAC, da virksomheden fusionerede med Digital World Acquisition Corp. og blev noteret gennem holdingselskabet.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S