Kinesiske domstole tvinger licens-betalinger helt i bund: EU vil have indgreb

EU vil have WTO til at gribe ind overfor Kina, der har gjort det umuligt for ikke-kinesiske mobilproducenter at få fuld licensierings-betaling for deres teknologier. Forbuddet har kostet milliarder af kroner.

Artikel top billede

EU åbner sag i verdenshandels-organisationen WTO mod Kina, som EU mener med fuldt overlæg har indført handelsrestriktioner, som allerede har kostet milliarder af kroner.

Den internationale smartphone-industri har forlængst etableret en fælles standard for telenetværk, og disse standarder anvendes i dag i hele verden.

De indebærer blandt andet, at selskaberne anvender hinandens teknologier mod betaling af licens.

Og kan de ikke blive enige om, hvor meget det skal koste, skal licenserne fastlægges af domstolene.

Her besluttede Kina i 2020, at kun kinesiske domstole kan afgøre sager, der vedrører licens-aftaler på kinesisk jord.

Det er et stort problem, mener EU, da de kinesiske domstole typisk fastlægger en licens-størrelse, som kun er det halve af det niveau, som anvendes andre steder.

Det betyder, at kinesiske tele-selskaber betaler langt mindre for at anvende teknologi fra udenlandske leverandører.

Fremgangsmåden har ifølge EU allerede koster selskaber som Ericsson, Nokia og Sharp milliarder af kroner i tabt indtjening.

“Det er del af et globalt ‘power grab’, som Kina står bag. Formålet er at skubbe EU ud,” lyder det fra EU ifølge Financial Times.

EU’s handelskommissær, Valdis Dombrovski, siger til avisen, at teleselskaber fra EU skal behandles ordentligt.

“Vi må beskytte EU’s pulserende hightech-industri. Eurpæiske virksomheder har ret til at søge retfærdighed og lige betingelser, når deres teknologier anvendes ulovligt,” siger han til avisen.

Japan og USA følger ifølge Financial Times sagen tæt.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S