Kinesiske domstole tvinger licens-betalinger helt i bund: EU vil have indgreb

EU vil have WTO til at gribe ind overfor Kina, der har gjort det umuligt for ikke-kinesiske mobilproducenter at få fuld licensierings-betaling for deres teknologier. Forbuddet har kostet milliarder af kroner.

Artikel top billede

EU åbner sag i verdenshandels-organisationen WTO mod Kina, som EU mener med fuldt overlæg har indført handelsrestriktioner, som allerede har kostet milliarder af kroner.

Den internationale smartphone-industri har forlængst etableret en fælles standard for telenetværk, og disse standarder anvendes i dag i hele verden.

De indebærer blandt andet, at selskaberne anvender hinandens teknologier mod betaling af licens.

Og kan de ikke blive enige om, hvor meget det skal koste, skal licenserne fastlægges af domstolene.

Her besluttede Kina i 2020, at kun kinesiske domstole kan afgøre sager, der vedrører licens-aftaler på kinesisk jord.

Det er et stort problem, mener EU, da de kinesiske domstole typisk fastlægger en licens-størrelse, som kun er det halve af det niveau, som anvendes andre steder.

Det betyder, at kinesiske tele-selskaber betaler langt mindre for at anvende teknologi fra udenlandske leverandører.

Fremgangsmåden har ifølge EU allerede koster selskaber som Ericsson, Nokia og Sharp milliarder af kroner i tabt indtjening.

“Det er del af et globalt ‘power grab’, som Kina står bag. Formålet er at skubbe EU ud,” lyder det fra EU ifølge Financial Times.

EU’s handelskommissær, Valdis Dombrovski, siger til avisen, at teleselskaber fra EU skal behandles ordentligt.

“Vi må beskytte EU’s pulserende hightech-industri. Eurpæiske virksomheder har ret til at søge retfærdighed og lige betingelser, når deres teknologier anvendes ulovligt,” siger han til avisen.

Japan og USA følger ifølge Financial Times sagen tæt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS