Kinesiske domstole tvinger licens-betalinger helt i bund: EU vil have indgreb

EU vil have WTO til at gribe ind overfor Kina, der har gjort det umuligt for ikke-kinesiske mobilproducenter at få fuld licensierings-betaling for deres teknologier. Forbuddet har kostet milliarder af kroner.

Artikel top billede

EU åbner sag i verdenshandels-organisationen WTO mod Kina, som EU mener med fuldt overlæg har indført handelsrestriktioner, som allerede har kostet milliarder af kroner.

Den internationale smartphone-industri har forlængst etableret en fælles standard for telenetværk, og disse standarder anvendes i dag i hele verden.

De indebærer blandt andet, at selskaberne anvender hinandens teknologier mod betaling af licens.

Og kan de ikke blive enige om, hvor meget det skal koste, skal licenserne fastlægges af domstolene.

Her besluttede Kina i 2020, at kun kinesiske domstole kan afgøre sager, der vedrører licens-aftaler på kinesisk jord.

Det er et stort problem, mener EU, da de kinesiske domstole typisk fastlægger en licens-størrelse, som kun er det halve af det niveau, som anvendes andre steder.

Det betyder, at kinesiske tele-selskaber betaler langt mindre for at anvende teknologi fra udenlandske leverandører.

Fremgangsmåden har ifølge EU allerede koster selskaber som Ericsson, Nokia og Sharp milliarder af kroner i tabt indtjening.

“Det er del af et globalt ‘power grab’, som Kina står bag. Formålet er at skubbe EU ud,” lyder det fra EU ifølge Financial Times.

EU’s handelskommissær, Valdis Dombrovski, siger til avisen, at teleselskaber fra EU skal behandles ordentligt.

“Vi må beskytte EU’s pulserende hightech-industri. Eurpæiske virksomheder har ret til at søge retfærdighed og lige betingelser, når deres teknologier anvendes ulovligt,” siger han til avisen.

Japan og USA følger ifølge Financial Times sagen tæt.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S