Cybereksperter fra seks EU-lande samles i specialstyrke: Skal forsvare Ukraine mod den russiske it-trussel

EU har samlet et hold af cyber-eksperter fra seks lande, der skal hjæpe Ukraine med at modstå den stigende russiske cyber-trussel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

EU er ved ved at implementere et specialiseret hold af cybereksperter, der skal hjæpe Ukraine mod den russiske it-trusssel.

Det såkaldte cyber rapid-response team (CRRT) består af otte til 12 eksperter fra Litauen, Kroatien, Polen, Estland, Rumænien og Holland.

De har forpligtet sig til at beskytte Ukraine mod cyberangreb, både på afstand men også i selve landet, skriver BBC.

En talsperson fra CRRT-holdet advarer om, at der er stor sandsynlighed for russiske it-angreb.

"Vi kan se, at cyber-angreb er en vigtig del af Ruslands hybride værktøjskasse," siger talspersonen til mediet.

Tidligere på måneden blev Ukraine ramt et overbelastningsangreb, der fik de to største banker i Ukraine samt udenrigsministeriets hjemmeside til at gå i sort. Her mener Storbrittannien og USA, at det var Rusland, der stod bag.

Forsvarsministeriet i Litauen har skrevet i et tweet:

"Som svar på Ukraines anmodning aktiverer vi er litauisk-ledet cyber-team (CRRT), som vil hjælpe ukrainske institutioner med at håndtere de voksende cybertrusler."

Holdet af cybereksperter består af forskellige kompetencer, lyder det. Her er ekspertise inden for hændelsesreaktion, efterforskning, sårbarhedsvurdering og andet for at kunne reagere på de forskellige scenarier.

Rusland er af flere omgange blevet beskyldt for at bedrive hybrid krigsførsel, både i Georgien og i Krim, hvor indsater på landjorden kombineres med indsatser i cyberspace.

Flemming Splidsboel, seniorforsker ved DIIS, har tidligere fortalt Computerworld, at Rusland er langt foran, når det gælder krigsførsel i cyberspace.

Rusland har nemlig specifikt udviklet offensive cyberkapaciteter, og dertil har landet viljen til at bruge det.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job