Petr Cermak bliver topchef for Telia Danmark: Overtager posten permanent efter Thomas Kjærsgaards fyring i efteråret

Telia Danmark har udpeget Petr Cermak som permanent direktør for Telia Danmark. Den nye danske direktør har arbejdet i Telia siden 2018.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Petr Cermak er blevet udnævnt som administrerende direktør for Telia Danmark. Han har siden oktober været fungerende direktør, men nu bliver hans titel gjort permanent.

Telia Danmark har manglet en ny direktør efter, at Thomas Kjærsgaard i slutningen af september 2021 blev fyret fra jobbet som direktør for den danske forretning.

Siden har Petr Cermak fungeret som direktør, men nu bliver han altså permanent afløser for Thomas Kjærsgaard.

"Jeg er overbevist om, at Petrs lederskab og indgående kendskab til Telia Danmark vil medvirke til at sikre kontinuitet og resultater. Vi ser i øjeblikket det bedste momentum i årevis, og jeg ser frem til at arbejde tæt sammen med teamet og Petr om at skabe et bedre Telia Danmark," siger Senior Vice President i Telia Dan Strömberg, der har anvaret for Telia i Danmark, Estland og Litauen i en meddelelse.

Petr Cermak har arbejdet i telebranchen i mere end 15 år, hvor de seneste fire har været hos Telia.

Siden 2018 har Petr Cermak nemlig haft forskellige roller hos Telia. Siden foråret 2021 har Petr Cermak blandt andet hjulpet Telias danske ledelsesteam med udviklingen og implementeringen af selskabets nye strategi.

”Jeg er meget taknemmelig for at få muligheden for at lede Telia Danmark på den videre rejse. Jeg har stor tiltro til vores solide planer og kompetente kolleger. Jeg har været i rollen siden oktober sidste år, og har set, hvad vi kan opnå med alt det talent vi har i organisationen. Vi er godt i gang med at styrke forretningen og skabe resultater,” siger Petr Cermak selv om sin nye rolle.

Thomas Kjærsgaard blev før årsskiftet fyret som direktør, fordi Telia ikke mente at han havde præsterede de nødvendige resultater. Kjærsgaard nåede at sidde på posten i to år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S