Reddit annoncerer ny discover-funktion

Det sociale medie Reddit har meddelt at der kommer en ny discover-funktion.

Artikel top billede

Der er nyt på vej til Reddit, skriver Reuters. Der er tale om en ny discover-fane fotos og videoer fra hele Reddit. Formålet er blandt andet at gøre den mobile app mere visuelt attraktiv.

Discovery-fanen giver brugeren mulighed for at scrolle fotos og videoer fra subreddits, der minder om dem, vedkommende allerede er en del af. Det er den første nye fane på app’en virksomheden har lanceret i omkring to år.

Da konceptet blev testet valgte en ud af fem testbrugere at slute sig til en ny subreddit efter at have brugt discovery.

Opdateringen til det sociale medie, hvor folk samles i små fællesskaber, som kaldes subreddits og diskuterer diverse emner, kommer kort efter, at Reddit indleverede dokumenterne til klargørelse af en børsnotering.

Reddit har omkring 52 millioner daglige brugere, skriver Reuters.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job