Center for Cybersikkerhed opfordrer til styrkelse af det digitale beredskab

Der lyder en klar opfordring fra Center for Cybersikkerhed ovenpå situationen i Ukraine. Nemlig at myndigheder og samfundsvigtige virksomheder skal øge det digitale beredskab.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed (CFCS) kommer med opfordringer at stå vagt om den digitale sikkerhed i endnu højere grad end tidligere grundet situationen i Ukraine, skriver CFCS på sin hjemmeside.

Det er ikke den nuværende vurdering fra CFCS, at den nuværende situation vil fører til cyberangreb rettet direkte mod Danmark, men som set ved Not-Petya-angrebet i 2017, kan angreb rettet mod andre lande ende med at ramme Danmark og danske systemer, skriver CFCS.

"CFCS ændrer på nuværende tidspunkt ikke på vurderingen af cybertruslen mod Danmark. CFCS vurderer fortsat, at truslen fra destruktive cyberangreb er lav, men at den kan ændres med kort varsel," skriver centret.

CFCS udsendte d. 28. januar i år flere tiltag, som statslige myndigheder skal gennemføre for at stå stærkere mod cyberangreb. D. 4. februar udsendte centret nogle mere generelle tiltag for virksomheder og myndigheder til at styrke sig på området.

Center for Cybersikkerhed opfordrer til at disse tiltag benyttes som følge af den nuværende situation.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job