Center for Cybersikkerhed opfordrer til styrkelse af det digitale beredskab

Der lyder en klar opfordring fra Center for Cybersikkerhed ovenpå situationen i Ukraine. Nemlig at myndigheder og samfundsvigtige virksomheder skal øge det digitale beredskab.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed (CFCS) kommer med opfordringer at stå vagt om den digitale sikkerhed i endnu højere grad end tidligere grundet situationen i Ukraine, skriver CFCS på sin hjemmeside.

Det er ikke den nuværende vurdering fra CFCS, at den nuværende situation vil fører til cyberangreb rettet direkte mod Danmark, men som set ved Not-Petya-angrebet i 2017, kan angreb rettet mod andre lande ende med at ramme Danmark og danske systemer, skriver CFCS.

"CFCS ændrer på nuværende tidspunkt ikke på vurderingen af cybertruslen mod Danmark. CFCS vurderer fortsat, at truslen fra destruktive cyberangreb er lav, men at den kan ændres med kort varsel," skriver centret.

CFCS udsendte d. 28. januar i år flere tiltag, som statslige myndigheder skal gennemføre for at stå stærkere mod cyberangreb. D. 4. februar udsendte centret nogle mere generelle tiltag for virksomheder og myndigheder til at styrke sig på området.

Center for Cybersikkerhed opfordrer til at disse tiltag benyttes som følge af den nuværende situation.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect