Center for Cybersikkerhed opfordrer til styrkelse af det digitale beredskab

Der lyder en klar opfordring fra Center for Cybersikkerhed ovenpå situationen i Ukraine. Nemlig at myndigheder og samfundsvigtige virksomheder skal øge det digitale beredskab.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed (CFCS) kommer med opfordringer at stå vagt om den digitale sikkerhed i endnu højere grad end tidligere grundet situationen i Ukraine, skriver CFCS på sin hjemmeside.

Det er ikke den nuværende vurdering fra CFCS, at den nuværende situation vil fører til cyberangreb rettet direkte mod Danmark, men som set ved Not-Petya-angrebet i 2017, kan angreb rettet mod andre lande ende med at ramme Danmark og danske systemer, skriver CFCS.

"CFCS ændrer på nuværende tidspunkt ikke på vurderingen af cybertruslen mod Danmark. CFCS vurderer fortsat, at truslen fra destruktive cyberangreb er lav, men at den kan ændres med kort varsel," skriver centret.

CFCS udsendte d. 28. januar i år flere tiltag, som statslige myndigheder skal gennemføre for at stå stærkere mod cyberangreb. D. 4. februar udsendte centret nogle mere generelle tiltag for virksomheder og myndigheder til at styrke sig på området.

Center for Cybersikkerhed opfordrer til at disse tiltag benyttes som følge af den nuværende situation.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS