Morgen-briefing: Navision-stifter Jesper Balser fylder 60 år / CBrain lander bedste resultat nogensinde / Tidligere SimCorp-boss Klaus Holse får flere bestyrelsesposter

Navision-stifter Jesper Balser fylder 60 år. CBrain lander bedste resultat nogensinde. Tidligere SimCorp-boss Klaus Holse får flere bestyrelsesposter. Alle mand samlet i Statens IT for første gang i to år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til fredagens morgen-briefing fra Computerworld, som denne morgen, hvor krigstrommerne buldrer over Europa, er skrevet og sammensat af Dan Jensen.

Navision-stifter Jesper Balser fylder 60 år

Navision-medstifter og it-rigmand Jesper Balser fylder i morgen lørdag 60 år.

Jesper Balser var sammen med Preben Damgaard co-CEO i det daværende Navision i en relativt sjælden konstellation i dansk erhvervsliv, hvor de to delte direktør-posten i selskabet, som var en fusion af Damgaard Data og Navision.

Han blev sammen med de fire øvrige ejere af Navision, brødrene Preben og Erik Damgaard samt Navision-medstifterne Peter Bang (som er barnebarn af B&O-medstifter Peter Bang) og Torben Wind, milliardær, da de i 2002 solgte Navision til Microsoft for 11 milliarder kroner.

Jesper Balser har siden boet i London-forstaden Harrow med sin familie og har generelt været helt uden for mediernes søgelys i mange år.

Han fungerer her som investor og bestyrelsesmand og har blandt andet investeret i golfanlæg og mange andre projekter.

CBrain lander bedste resultat nogensinde

2021 blev det bedste år nogensinde for det danske software-selskab cBrain, hvis omsætning voksede med 29 procent til 155 millioner kroner.

Indtjeningen før skat (EBT) blev næsten fordoblet fra 20 millioner kroner i 2020 til nu 39 millioner i 2021.

“Fremgangen er baseret på ren organisk vækst, og samtidig er den største del af væksten opnået gennem øget salg af softwareabonnementer, i form af såkaldte cloud services, samt øget salg af softwarelicenser,” meddeler cBrain.

Selskabet står bag den skabelon-baserede software-løsning til det offentlige, F2. I 2021 har selskabet landet ordrer i en række danske ministerier, ligesom selskabet har fordoblet sin eksport - herunder sin største enkeltstående ordre i Tyskland.

Du kan læse selskabets egen længere gennemgang af 2021 her.

Tidligere SimCorp-boss Klaus Holse får flere bestyrelsesposter

Kapitalfonden Nordic Capital indsætter den tidligere øverste chef for SimCorp, Klaus Holse, som bestyrelsesformand i to af sine selskaber.

Klaus Holse indtræder nu som formand for norske Virzt Group, der står bag software til video-produktion samt som formand for svenske Macrobond Financial, der står bag data-software til den finansielle sektor.

Klaus Holse er også bestyrelsesformand for norske SuperOffice, svenske Tink, danske Zenegy samt for danske EG og sidder i bestyrelsen for Better Collective.

Alle mand samlet i Statens IT for første gang i to år

Statens IT med direktør Michael Ørnø i spidsen samlede torsdag alle mand under eget tag for første gang i to år.

Statens IT havde i den anledning rullet den røde løber ud for at byde medarbejderne velkommen til hovedkvarteret på Lautrupvang i Ballerup uden for København.

“I dag [torsdag, red] har vi den første ugentlige ‘alle er fysisk tilstede”-dag. Efter to år med sporadisk fremmøde, er det skønt at se alle kollegerne,” skrev Michael Ørnø i et opslag på LinkedIn, hvor han selv står og venter ved den røde løber.

Det kan du se her.

Statens IT har omkring 400 medarbejdere, hvoraf en stor del holder til i Ballerup.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS