Ukraine bønfalder ukrainske hackere om at melde sig frivilligt til cyber-undergrundshær

Ukraine anmoder landets hacker-undergrund om at træde til som frivillige og hjælpe med til at forsvare landet mod Rusland. Det vælter ind med henvendelser - nu skal Ukraine forsøge at sikre, at de ikke kommer fra russiske agenter.

Artikel top billede

Ukraines parlament Verkhovna Rada.

I et desperat nødkald anmoder den ukrainske regering landets hacker-undergrund om at træde frem og hjælpe med at forsvare landet mod Rusland, der er godt i gang med at invadere Ukraine.

Rusland er kendt for at have verdens måske skrappeste hackere, og digital krigsførelse og hacker-angreb har da også udgjort en del af angrebet mod Ukraine parallelt med kampvognenes og landtroppernes fremmarch.

Ifølge Reuters begyndte anmodningerne fra regeringen om hjælp fra Ukraines hacker-miljøer at cirkulere i hacker-foraer torsdag morgen.

Her anmoder regeringen de lokale hackere om at hjælpe med at beskytte kritisk infrastruktur mod russiske hacker-angreb samt om at indsamle informationer om eksempelvis russiske troppe-bevægelser.

“Ukraines cyber-community! Tiden er inde til at involvere sig i vores lands cyber-forsvar,” lød det i beskeden.

Her bliver hackerne opfordret til at melde sig via et Google Docs-dokument, hvor de kan opliste de områder, som de hver især er dygtige til - eksempelvis malware-udvikling.

Skal sikre at de ikke er russiske

Beskeden er skrevet af it-sikkerhedsmanden Yegor Aushev på vegne af den ukrainske regering.

Han fortæller, at han allerede har modtaget flere hundrede henvendelser, som han nu er i gang med at forsøge at verificere for at sikre, at de ikke kommer fra russiske agenter.

Yegor Aushev står i spidsen for it-sikkerhedsselskabet Cyber Unit Technologies, der arbejder for den ukrainske stat.

Han fortæller, at de frivillige hackere, som melder sig, vil blive delt ind i to grupper - en defensiv og en offensiv.

Den defensive skal forsvare de systemer, der styrer eksempelvis kraftværker og vand-forsyning, mens den offensive gruppe skal indsamle efterretninger og lignende.

Yegor Aushev erkender, at det er meget sent, at Ukraine går i gang med at opbygge en digital hær.

Landet har ingen decideret cyberafdeling i hæren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS