Ukraine bønfalder ukrainske hackere om at melde sig frivilligt til cyber-undergrundshær

Ukraine anmoder landets hacker-undergrund om at træde til som frivillige og hjælpe med til at forsvare landet mod Rusland. Det vælter ind med henvendelser - nu skal Ukraine forsøge at sikre, at de ikke kommer fra russiske agenter.

Artikel top billede

Ukraines parlament Verkhovna Rada.

I et desperat nødkald anmoder den ukrainske regering landets hacker-undergrund om at træde frem og hjælpe med at forsvare landet mod Rusland, der er godt i gang med at invadere Ukraine.

Rusland er kendt for at have verdens måske skrappeste hackere, og digital krigsførelse og hacker-angreb har da også udgjort en del af angrebet mod Ukraine parallelt med kampvognenes og landtroppernes fremmarch.

Ifølge Reuters begyndte anmodningerne fra regeringen om hjælp fra Ukraines hacker-miljøer at cirkulere i hacker-foraer torsdag morgen.

Her anmoder regeringen de lokale hackere om at hjælpe med at beskytte kritisk infrastruktur mod russiske hacker-angreb samt om at indsamle informationer om eksempelvis russiske troppe-bevægelser.

“Ukraines cyber-community! Tiden er inde til at involvere sig i vores lands cyber-forsvar,” lød det i beskeden.

Her bliver hackerne opfordret til at melde sig via et Google Docs-dokument, hvor de kan opliste de områder, som de hver især er dygtige til - eksempelvis malware-udvikling.

Skal sikre at de ikke er russiske

Beskeden er skrevet af it-sikkerhedsmanden Yegor Aushev på vegne af den ukrainske regering.

Han fortæller, at han allerede har modtaget flere hundrede henvendelser, som han nu er i gang med at forsøge at verificere for at sikre, at de ikke kommer fra russiske agenter.

Yegor Aushev står i spidsen for it-sikkerhedsselskabet Cyber Unit Technologies, der arbejder for den ukrainske stat.

Han fortæller, at de frivillige hackere, som melder sig, vil blive delt ind i to grupper - en defensiv og en offensiv.

Den defensive skal forsvare de systemer, der styrer eksempelvis kraftværker og vand-forsyning, mens den offensive gruppe skal indsamle efterretninger og lignende.

Yegor Aushev erkender, at det er meget sent, at Ukraine går i gang med at opbygge en digital hær.

Landet har ingen decideret cyberafdeling i hæren.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job