Ukraine bønfalder ukrainske hackere om at melde sig frivilligt til cyber-undergrundshær

Ukraine anmoder landets hacker-undergrund om at træde til som frivillige og hjælpe med til at forsvare landet mod Rusland. Det vælter ind med henvendelser - nu skal Ukraine forsøge at sikre, at de ikke kommer fra russiske agenter.

Artikel top billede

Ukraines parlament Verkhovna Rada.

I et desperat nødkald anmoder den ukrainske regering landets hacker-undergrund om at træde frem og hjælpe med at forsvare landet mod Rusland, der er godt i gang med at invadere Ukraine.

Rusland er kendt for at have verdens måske skrappeste hackere, og digital krigsførelse og hacker-angreb har da også udgjort en del af angrebet mod Ukraine parallelt med kampvognenes og landtroppernes fremmarch.

Ifølge Reuters begyndte anmodningerne fra regeringen om hjælp fra Ukraines hacker-miljøer at cirkulere i hacker-foraer torsdag morgen.

Her anmoder regeringen de lokale hackere om at hjælpe med at beskytte kritisk infrastruktur mod russiske hacker-angreb samt om at indsamle informationer om eksempelvis russiske troppe-bevægelser.

“Ukraines cyber-community! Tiden er inde til at involvere sig i vores lands cyber-forsvar,” lød det i beskeden.

Her bliver hackerne opfordret til at melde sig via et Google Docs-dokument, hvor de kan opliste de områder, som de hver især er dygtige til - eksempelvis malware-udvikling.

Skal sikre at de ikke er russiske

Beskeden er skrevet af it-sikkerhedsmanden Yegor Aushev på vegne af den ukrainske regering.

Han fortæller, at han allerede har modtaget flere hundrede henvendelser, som han nu er i gang med at forsøge at verificere for at sikre, at de ikke kommer fra russiske agenter.

Yegor Aushev står i spidsen for it-sikkerhedsselskabet Cyber Unit Technologies, der arbejder for den ukrainske stat.

Han fortæller, at de frivillige hackere, som melder sig, vil blive delt ind i to grupper - en defensiv og en offensiv.

Den defensive skal forsvare de systemer, der styrer eksempelvis kraftværker og vand-forsyning, mens den offensive gruppe skal indsamle efterretninger og lignende.

Yegor Aushev erkender, at det er meget sent, at Ukraine går i gang med at opbygge en digital hær.

Landet har ingen decideret cyberafdeling i hæren.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S