EU-sanktioner rammer russisk teknologi: "Det vil alvorligt skade Ruslands økonomi"

Eksport af software og teknologi vil blive ramt af nye sanktioner, som EU's medlemslande har vedtaget. USA har også vedtaget en række sanktioner, der skal ramme den russiske regerings brug af teknologi.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / European Union / Dario Pignatelli)

Sanktioner fra EU og USA vil ramme eksport af teknologi og software fra Rusland. Det sker, efter Rusland natten til torsdag invaderede Ukraine.

Først præsenterede USA en række sanktioner, der skal sikre, at Rusland ikke kan benytte sig af amerikansk teknologi.

Torsdag aften kunne EU præsentere en række sanktioner mod Rusland, hvor ét af elementerne er et eksportforbud af teknologi til Rusland.

"Vi vil afskære russisk industri fra at bruge teknologi, man desperat har brug for i dag for at bygge fremtiden," sagde formand for EU-Kommisionen Ursula von der Leyen på et pressemøde torsdag aften.

Det er endnu ikke klart, præcist hvordan sanktioner fra EU kommer til at ramme russiske eller europæiske it-virksomheder. Men EU-Kommissionen lagde ikke skjul på, at intentionen er at stække det russiske erhvervslivs adgang til den nyeste teknologi.

"Vores tiltag vil svække Ruslands teknologiske position på en række nøgleområder, der er der, hvor eliten tjener de fleste af sine penge. Det strækker sig fra højteknologiske komponenter til den nyeste software. Det vil samtidig skade den russiske økonomi alvorligt på alle områder i fremtiden," siger Ursula von der Leyen og tilføjer:

"Lad mig gøre det helt klart: Det er præsident Putin, der er nødt til at forklare det her for sine borgere. Jeg ved, at at det russiske folk ikke ønsker den her krig."

Selv om de konkrete sanktioner ikke er kendt i detaljer, så er der en række russiske it-virksomheder, der risikerer at blive ramt af sanktionerne.

USA har tidligere haft stor succes med et fuldt eksportforbud for den kinesiske virksomhed Huawei.

Sanktionerne betød, at Huawei ikke måtte sælge sine produkter i USA, ligesom amerikanske virksomheder ikke må samarbejde med selskabet.

Det har ført til katastrofale resultater for Huawei, der senest har præsenteret et regnskab, hvor omsætningen faldt med yderligere 30 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS