Microsoft ændrer i sin handelsbetingelser: Sådan kan du undgå prisstigninger

En række ændringer træder snart i kraft vedrørende Microsofts handelsbetingelser. Det kommer til at påvirke hele værdikæden fra Microsoft til distributører til partnere til kunder. Nu kan kunderne binde sig i perioder for at undgå de kommende prisstigninger, som skulle have trådt i kraft i dag, men er blevet forsinket (Opdateret og rettet).

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de nye vilkår og handelsbetingelser for Microsoft-kunder og partnere
1.407
7:15 min
(Opdateret og rettet: Forsinkelsen på prisstigninger til 15. marts gælder kun for kunder, der handler via CSP. For alle, der køber online eller på Enterprise Agreements, steg prisen 1. marts.)

Der sker i øjeblikket forandringer i handelen med Microsofts produkter. Mange er nok efterhånden bekendt med de annoncerede prisstigninger fra Microsofts side på seks varenumre, som trådte i kraft 1. marts, men nu er forsinket til 15. marts for kunder, som handler via platformen CSP.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland