Acure skal levere centralt EPJ-register

Mærsk Data-selskabet Acure skal levere det helt centrale landspatientregister til Sundhedsstyrelsen, som de elektroniske patientjournaler skal indberette til. Med ordren cementerer epj-leverandøren Acure sin position på markedet for elektroniske patientjournaler, som er inde i en afgørende fase.

Det bliver et konsortium ledet af Mærsk Data-selskabet Acure, der skal levere og drive det vigtige landsdækkende patientregister, som de elektroniske patientjournaler skal indberette til.

Acure-konsortiet har Carecom, CSC og DM Data med som underleverandører til det Forløbsbaserede Landspatientregister (FLPR), der skal sættes i drift med udgangen af 2005.

Acure skal stå for projektledelsen, mens DM Data skal stå for driften. Carecom og CSC skal stå for udviklingen.

Vigtig strategisk ordre

I Acure betegner administrerende direktør Johannes Mortensen ordren som meget vigtig. Han ønsker ikke at fortælle, hvor meget ordren er værd i kroner og ører.

- Men det er en meget stor ordre strategisk. Patientregisteret bliver jo meget central i den ny nationale database. Det bliver et helt centralt register, som alle skal indberette til, siger han.

  • Fire leverandører trækker fra feltet
    Fire leverandører var i foråret trukket frem forrest i feltet, når det kommer til antallet af sygehusejere, som de leverer EPJ-moduler til.

    IBM?s nylige opkøb af Acure giver en midlertidig førerposition i denne opgørelse, ligesom WM-data vandt terræn på forårets opkøb af B-Data.
    Siden denne status per maj 2004 har WM-data scoret de fleste nye ordrer.

  • IBM (inkl. Acure): Ni
  • CSC-Scandihealth: Seks
  • WM-data (inkl. B-Data): Seks
  • Systematic: Tre

    Kilde: EPJ-Observatoriets årsrapport 2004. Tallene er baseret på sygehusejernes oplysninger per maj 2004

  • Acure - der fornylig er blevet overtaget af IBM - leverer også elektroniske patientjournaler til Hovedstadens Sygehusfællesskab (H:S) samt sygehusene i Fyns, Ribe og Ringkøbing Amter, ligesom selskabet står bag det konsortie, der udvikler den offentlige sundhedsportal, Sundhed.dk

    - Og det betyder, at vi nu kan begynde at genbruge den viden, som vi har investeret meget i. Med denne ordre bliver Acure en ret central spiller. Så ordren betyder meget for os, mener Johannes Mortensen.

    Det landsdækkende register er et led i regeringens it-strategi for sundhedsvæsenet 2003-2007.

    Registeret skal indeholde sundhedsdata fra de elektroniske patientjournaler, så sygehusene kan finde informationer om tidligere behandlinger frem på skærmen.

    Skal erstatte register fra 1977
    Landsregisteret har været i pilotprojekt på Amager Hospital. Det skal erstatte det gamle landspatientregister, som har været i brug siden 1977.

    I modsætning til det kommende system, registrerer det gamle register kun, om patienten har været på sygehuset - men ikke hvorfor. Det skyldes ikke mindst, at det i mange år var ulovligt at kæde persondata og sygsdomsdata sammen.

    Registeret bliver baseret på Sundhedsstyrelsens standard G-EPJ (grundstruktur for den elektroniske patientjournal), som sætter rammer for struktur og data-indhold i journalerne.

    Vigtigt for hele Danmark
    - Det er et meget et meget spændende projekt for hele Danmark, som får et central EPJ-register, som alle skal indberette til, siger Jacob Boye Hansen, administrerende direktør i Carecom, der er med som underleverandør til Acure.

    Der er i det seneste år for alvor kommet gang i markedet for de elektroniske patientjournaler, hvor fordelingen af de store ordrer er ved at gå ind i sidste fase - blandt andet med afslutningen af Nordjylland Amts store udbud i december.

    Både leverandører og staten har skarpt fokus på deadline, der lurer forude. 1. januar 2006 er nemlig sat som datoen, hvor de elektroniske patientjournaler skal være indført på landets sygehuse.

    Det forløbsbaserede landspatientregister skal også være klar 1. januar 2006. Det er senere end oprindeligt planlagt, men igangsættelsen af registret blev udskudt i begyndelsen af februar - blandt andet fordi datoen skulle passe med igangsættelsen af de elektroniske patientjournaler.

    Desuden vurderede Sundhedsstyrelsen dengang, at det ikke var realistisk at blive klar tidligere.

    Alt tyder dog på, at de elektroniske patientjournaler langt fra er klar 1. januar 2006. EPJ-Observatoriet har tidligere vurderet, at det kræver et "mirakel", hvis journalerne skal være klar på denne dato, selv om arbejdet er på rette vej.

    Det skyldes ikke mindst, at amternes aftale med regeringen om EPJ-udbredelse har så vage kriterier, at det for eksempel ikke er klart, om alle landets sygehuse skal være fuldt dækkede i januar 2006, eller om det er nok at have en afdeling med EPJ eller være i delvis drift.

    Læses lige nu
      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

      Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

      Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

      Digital transformation | Aarhus

      AI i det offentlige - Aarhus

      Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

      Digital transformation | Køge

      Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

      Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

      Se alle vores events inden for it

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

      Københavnsområdet

      Capgemini Danmark A/S

      Microsoft AI Solution Architect

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Data Management Consultant

      Midtjylland

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
      IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

      Lasse Hounsgaard

      IFS Danmark A/S

      Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

      Nihad Hodzic

      Trafikstyrelsen

      Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

      Dan Toft

      Pinksky ApS