Microsoft vil skabe hurtigere teknologi med 5G

Microsoft arbejder med at tilføje 5G-funktioner til Azure og samarbejder med AT&T om at gøre 5G bedre for virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Microsoft havde i sidste uge Mobile World Congress (MWC) med fokus på telekommunikation, og Microsoft annoncerede, at de nye Azure-tjenester vil fokusere meget på 5G, skriver ZDnet.

På MWC blev Azure Operator Distributed Services annonceret. Et system, som bygger på et samarbejde mellem AT&T Network Cloud-teknologien. Den nye platform understøtter 5G-mobil- og talenetværk. Generelt vil initiativet gøre teknologier, der kræver en forbindelse, hurtigere end i dag, skriver mediet.

AT&T oplyser i en meddelelse, at nye 5G-teknologier i høj grad vil skabe forbedringer for virksomheder, skoler og andre organisationer gennem langt hurtigere forbindelser, som kan forbedre flere dele af en virksomheds teknologiske produkter.

Tre konkrete områder

Der nævnes tre eksempler, hvor 5G-samarbejdet kan skabe forandringer.

Inden for produktion bliver kameraer og AI-værktøjer mere effektive i forhold til robotmontering til "hændelsesdetektion".

En bilforhandler kan oprette et dedikeret mobilnetværk i en forhandler for at hjælpe købere med at styre opsætningsprocessen for køretøjsdiagnostik og andre forbundne funktioner i stedet for at binde forhandlerens wi-fi-netværk.

Inden for lægeverdenen vil videosensorer med indlejret AI kunne hurtigt implementeres på pop-up-steder for at overvåge patienter for feber baseret på deres udseende uden at kræve, at en medarbejder tester dem manuelt.

”Efter år med at have lagt grundlaget for udrulningen af ​​5G og netværks-cloudificering, ser vi nu enorme muligheder for, hvordan forbrugere og organisationer vil interagere med teknologi til arbejde, leg og forbindelse med lokalsamfund,” skriver Jason Zander, EVP for strategic missions and technologies hos Microsoft i en meddelelse.

Tests senere i år

5G-platformen Azure Operator Distributed Services vil kombinere Azure-sikkerhed, Azure Arc-administration, overvågning, analyse, AI, machine learning og andre Azure-tjenester, skriver mediet. Kunderne kan køre denne platform som public azure-cloud eller hos AT&T on-premise.

AT&T og Microsoft samarbejder om platformens indledende faser og påbegyndende tests sker senere i år.

Microsoft købte sidste år AT&T's Network Cloud-platformteknologi og ingeniørteam.

Microsoft laver også en offentlig forhåndsvisning af Azure Private 5G Core, en 5G-pakke-kerne-som-en-tjeneste til den førnævnte Azure private MEC-løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S