Microsoft vil skabe hurtigere teknologi med 5G

Microsoft arbejder med at tilføje 5G-funktioner til Azure og samarbejder med AT&T om at gøre 5G bedre for virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Microsoft havde i sidste uge Mobile World Congress (MWC) med fokus på telekommunikation, og Microsoft annoncerede, at de nye Azure-tjenester vil fokusere meget på 5G, skriver ZDnet.

På MWC blev Azure Operator Distributed Services annonceret. Et system, som bygger på et samarbejde mellem AT&T Network Cloud-teknologien. Den nye platform understøtter 5G-mobil- og talenetværk. Generelt vil initiativet gøre teknologier, der kræver en forbindelse, hurtigere end i dag, skriver mediet.

AT&T oplyser i en meddelelse, at nye 5G-teknologier i høj grad vil skabe forbedringer for virksomheder, skoler og andre organisationer gennem langt hurtigere forbindelser, som kan forbedre flere dele af en virksomheds teknologiske produkter.

Tre konkrete områder

Der nævnes tre eksempler, hvor 5G-samarbejdet kan skabe forandringer.

Inden for produktion bliver kameraer og AI-værktøjer mere effektive i forhold til robotmontering til "hændelsesdetektion".

En bilforhandler kan oprette et dedikeret mobilnetværk i en forhandler for at hjælpe købere med at styre opsætningsprocessen for køretøjsdiagnostik og andre forbundne funktioner i stedet for at binde forhandlerens wi-fi-netværk.

Inden for lægeverdenen vil videosensorer med indlejret AI kunne hurtigt implementeres på pop-up-steder for at overvåge patienter for feber baseret på deres udseende uden at kræve, at en medarbejder tester dem manuelt.

”Efter år med at have lagt grundlaget for udrulningen af ​​5G og netværks-cloudificering, ser vi nu enorme muligheder for, hvordan forbrugere og organisationer vil interagere med teknologi til arbejde, leg og forbindelse med lokalsamfund,” skriver Jason Zander, EVP for strategic missions and technologies hos Microsoft i en meddelelse.

Tests senere i år

5G-platformen Azure Operator Distributed Services vil kombinere Azure-sikkerhed, Azure Arc-administration, overvågning, analyse, AI, machine learning og andre Azure-tjenester, skriver mediet. Kunderne kan køre denne platform som public azure-cloud eller hos AT&T on-premise.

AT&T og Microsoft samarbejder om platformens indledende faser og påbegyndende tests sker senere i år.

Microsoft købte sidste år AT&T's Network Cloud-platformteknologi og ingeniørteam.

Microsoft laver også en offentlig forhåndsvisning af Azure Private 5G Core, en 5G-pakke-kerne-som-en-tjeneste til den førnævnte Azure private MEC-løsning.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job