Ny sydkoreansk lov rammer Apple og Google på pengepungen

En ny lov i Sydkorea, som netop er kommet helt på plads, kommer til at ramme store aktører inden for app-butikker.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Sydkorea har netop vedtaget en ny lov, som betyder, at aktører som Apple og Google, som opfattes som dominerende inden for app-butikker, ikke længere må tvinge softwareudbydere til at bruge deres betalingssystemer, som blandt andet har fået kritik for at tage 30 procents provision ved handler.

Det skriver Reuters.

Den netop vedtaget lov er en del af Telecommunication Business Act.

De nye regler vil træde i kraft 15. marts. Fra den dato må app-butikkerne ikke længere tvinge en specifik betalingsmetode ned over en udbyder af mobilindhold.

"For at forhindre indirekte undgåelse af lovgivningen, er forbudte handlingers typer og standarder blevet etableret så tæt sammen som muligt inden for rammerne af loven," siger formand for Korea Communications Commission (KCC), Han Sang-Hyuk, ifølge Reuters.

Bøden for at ovetræde den nye lov kan være på op til to procent af den gennemsnitlige årlige indtægt fra relateret forretningspraksis, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S