Microsoft: Du bør omgående patche sårbarhed i Microsoft Exchange – forventes snart at blive misbrugt

Microsoft er klar med sin månedlige stribe af sikkerhedsrettelser – heriblandt er en Exchange-sårbarhed der bør lappes med det samme.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Overblik over månedens opdagede sikkerhedsbrister hos Microsoft
  • Indsigt i hvad der skal patches snarest
321
1:45 min
Vi har netop rundet månedens anden tirsdag, hvilket betyder, at det er tid til Microsoft tilbagevendende ’patch Tuesday’, hvor selskabet udsender sikkerhedsrettelser til sine massive software-portefølje.

Denne måneds opdateringsrunde byder på i alt 71 patches, hvilket er godt halvanden gange flere end i februar måneds patch-tirsdag.

I denne ombæring udsendes tre af afgørende sikkerhedsopdateringer, til at lappe kritiske sikkerhedshuller.

Dertil kommer tre uudnyttede tre nuldags-patches, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job