Microsoft: Du bør omgående patche sårbarhed i Microsoft Exchange – forventes snart at blive misbrugt

Microsoft er klar med sin månedlige stribe af sikkerhedsrettelser – heriblandt er en Exchange-sårbarhed der bør lappes med det samme.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Overblik over månedens opdagede sikkerhedsbrister hos Microsoft
  • Indsigt i hvad der skal patches snarest
321
1:45 min
Vi har netop rundet månedens anden tirsdag, hvilket betyder, at det er tid til Microsoft tilbagevendende ’patch Tuesday’, hvor selskabet udsender sikkerhedsrettelser til sine massive software-portefølje.

Denne måneds opdateringsrunde byder på i alt 71 patches, hvilket er godt halvanden gange flere end i februar måneds patch-tirsdag.

I denne ombæring udsendes tre af afgørende sikkerhedsopdateringer, til at lappe kritiske sikkerhedshuller.

Dertil kommer tre uudnyttede tre nuldags-patches, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job