CD’en gør comeback: Salget går frem for første gang i flere årtier

2021 har budt på et væld af rekorder i musikbranchen.

Artikel top billede

2021 har budt på et væld af rekorder i musikbranchen. (Foto: IDG News Service)

Det er ingen hemmelighed, at musik på fysiske medier har været udfordret af den brugervenlighed og bekvemmelighed som streamet musik tilbyder.

Det er noget som musikbranchen har erfaret så eftertrykkeligt, med særligt CD-salgets deroute fra omkring årtusindskiftet, hvor kunstnere som Eminem og Nsync dominerede hitlisterne.

Tallene fra den amerikanske musikbranche-organisation, RIAA, taler deres tydelige sprog – fra at omsætte CD’er for 13,2 milliarder dollar i 2000, blev der kun omsat for lidt over en tredivtedel i 2020: blot 0,48 milliarder dollar.

Seneste tal bryder dog med trenden: CD-salget er for første gang i over 20 år steget og i kølvandet på den udvikling følger nye rekorder for musikbranchen generelt.

Boom i fysiske medier

Mens forbrugerne har droppet de digitale diske i stor stil siden 2000, er de fysiske medier ikke røget helt i glemmebogen.

LP’en og dennes analoge præg har vundet stadig større indpas i en digitaliseret verden. I 2021 er det blevet til en omsætning for lige over en milliard dollar – en 70-dobling i forhold til seneste lavpunkt i 2005, hvor der blot blev omsat LP’er for 14,2 millioner.

Målt i procenter er der tale om et decideret omsætningsboom i de fysiske medier i forhold til 2020. LP-salget er således gået 55 procent frem det seneste år, mens CD-salget er vokset med 21 procent.

CD-salget markerer sig samtidigt ved at overhale det format, der i sin tid bidrag til mediets undergang: De digitale downloads.

For første gang nogensinde har CD-salget indhentet og overhalet salget af digitale downloads af både albums og singler.

Historisk år

RIAA’s opgørelse viser samtidig, at 2021 som helhed blev et rekordår for musikindustrien.

Her har den samlede omsætning for første gang nogensinde passeret de 15 milliarder dollar – næsten en halv milliard mere end industrien bedste indtjeningsår til dato, i 1999, hvor der blev omsat for 14,6 milliarder.

Sammenligninges der med inflationskorrigerede dollar, har den nuværende musikbranche dog fortsat en god bid vej op til slut-halvfemsernes storhedstid.

Korrigeres 1999-resultatet til 2021 dollar, blev der i 1999 omsat for 1,7 milliarder dollar, 70 procent mere end i 2021.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse