CD’en gør comeback: Salget går frem for første gang i flere årtier

2021 har budt på et væld af rekorder i musikbranchen.

Artikel top billede

2021 har budt på et væld af rekorder i musikbranchen. (Foto: IDG News Service)

Det er ingen hemmelighed, at musik på fysiske medier har været udfordret af den brugervenlighed og bekvemmelighed som streamet musik tilbyder.

Det er noget som musikbranchen har erfaret så eftertrykkeligt, med særligt CD-salgets deroute fra omkring årtusindskiftet, hvor kunstnere som Eminem og Nsync dominerede hitlisterne.

Tallene fra den amerikanske musikbranche-organisation, RIAA, taler deres tydelige sprog – fra at omsætte CD’er for 13,2 milliarder dollar i 2000, blev der kun omsat for lidt over en tredivtedel i 2020: blot 0,48 milliarder dollar.

Seneste tal bryder dog med trenden: CD-salget er for første gang i over 20 år steget og i kølvandet på den udvikling følger nye rekorder for musikbranchen generelt.

Boom i fysiske medier

Mens forbrugerne har droppet de digitale diske i stor stil siden 2000, er de fysiske medier ikke røget helt i glemmebogen.

LP’en og dennes analoge præg har vundet stadig større indpas i en digitaliseret verden. I 2021 er det blevet til en omsætning for lige over en milliard dollar – en 70-dobling i forhold til seneste lavpunkt i 2005, hvor der blot blev omsat LP’er for 14,2 millioner.

Målt i procenter er der tale om et decideret omsætningsboom i de fysiske medier i forhold til 2020. LP-salget er således gået 55 procent frem det seneste år, mens CD-salget er vokset med 21 procent.

CD-salget markerer sig samtidigt ved at overhale det format, der i sin tid bidrag til mediets undergang: De digitale downloads.

For første gang nogensinde har CD-salget indhentet og overhalet salget af digitale downloads af både albums og singler.

Historisk år

RIAA’s opgørelse viser samtidig, at 2021 som helhed blev et rekordår for musikindustrien.

Her har den samlede omsætning for første gang nogensinde passeret de 15 milliarder dollar – næsten en halv milliard mere end industrien bedste indtjeningsår til dato, i 1999, hvor der blev omsat for 14,6 milliarder.

Sammenligninges der med inflationskorrigerede dollar, har den nuværende musikbranche dog fortsat en god bid vej op til slut-halvfemsernes storhedstid.

Korrigeres 1999-resultatet til 2021 dollar, blev der i 1999 omsat for 1,7 milliarder dollar, 70 procent mere end i 2021.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS