CD’en gør comeback: Salget går frem for første gang i flere årtier

2021 har budt på et væld af rekorder i musikbranchen.

Artikel top billede

2021 har budt på et væld af rekorder i musikbranchen. (Foto: IDG News Service)

Det er ingen hemmelighed, at musik på fysiske medier har været udfordret af den brugervenlighed og bekvemmelighed som streamet musik tilbyder.

Det er noget som musikbranchen har erfaret så eftertrykkeligt, med særligt CD-salgets deroute fra omkring årtusindskiftet, hvor kunstnere som Eminem og Nsync dominerede hitlisterne.

Tallene fra den amerikanske musikbranche-organisation, RIAA, taler deres tydelige sprog – fra at omsætte CD’er for 13,2 milliarder dollar i 2000, blev der kun omsat for lidt over en tredivtedel i 2020: blot 0,48 milliarder dollar.

Seneste tal bryder dog med trenden: CD-salget er for første gang i over 20 år steget og i kølvandet på den udvikling følger nye rekorder for musikbranchen generelt.

Boom i fysiske medier

Mens forbrugerne har droppet de digitale diske i stor stil siden 2000, er de fysiske medier ikke røget helt i glemmebogen.

LP’en og dennes analoge præg har vundet stadig større indpas i en digitaliseret verden. I 2021 er det blevet til en omsætning for lige over en milliard dollar – en 70-dobling i forhold til seneste lavpunkt i 2005, hvor der blot blev omsat LP’er for 14,2 millioner.

Målt i procenter er der tale om et decideret omsætningsboom i de fysiske medier i forhold til 2020. LP-salget er således gået 55 procent frem det seneste år, mens CD-salget er vokset med 21 procent.

CD-salget markerer sig samtidigt ved at overhale det format, der i sin tid bidrag til mediets undergang: De digitale downloads.

For første gang nogensinde har CD-salget indhentet og overhalet salget af digitale downloads af både albums og singler.

Historisk år

RIAA’s opgørelse viser samtidig, at 2021 som helhed blev et rekordår for musikindustrien.

Her har den samlede omsætning for første gang nogensinde passeret de 15 milliarder dollar – næsten en halv milliard mere end industrien bedste indtjeningsår til dato, i 1999, hvor der blev omsat for 14,6 milliarder.

Sammenligninges der med inflationskorrigerede dollar, har den nuværende musikbranche dog fortsat en god bid vej op til slut-halvfemsernes storhedstid.

Korrigeres 1999-resultatet til 2021 dollar, blev der i 1999 omsat for 1,7 milliarder dollar, 70 procent mere end i 2021.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job