Den danske it-branche skriger efter folk: Antallet af ledige stillinger fortsætter med at vokse kraftigt - så mange folk mangler der nu

Antallet af ledige stillinger er højere end før coronakrisen, og tallet fortsætter med at stige i den seneste opgørelse. Den største stigning sker inden for det digitale område.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om udviklingen på arbejdsmarkedet generelt og inden for din branche.
632
3:15 min
Der er generelt hård kamp om it-medarbejdere for arbejdsgivere, og den kamp kan godt se ud til at fortsætte, for arbejdernes muligheder bliver stadig flere, når det kommer til at kunne vælge en arbejdsplads.

Faktisk stiger antallet af ledige stillinger på tværs af hele det danske arbejdsmarked.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank