FBI beskylder kinesiske ZTE for at have begået visum-svindel

Ifølge FBI kan den kinesiske teknologivirksomhed ZTE have begået svindel med medarbejdernes visumtilladelser i USA, oplyser agenturet ved en verserende retssag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ved en høring i den føderale domstol i Dallas har FBI-agenten Marcus Wondergem fortalt, at kinesiske statsborgere, som blev bragt til USA på et forskningsvisum, gik på arbejde hos ZTE Corp i New Jersey i stedet for at lave forskningsaktiviteter, skriver Reuters.

De ankomne kinesiske statsborgere havde flere måneder, hvor de ikke var i nærheden af det laboratorium, som de efter sigende skulle forske ved, sagde FBI-agenten.

De skulle have forsket sammen med professoren Gee-Kung Chang, som nu anklages for at bidrage til svindel. Han erklærer sig ikke skyldig.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S