FBI beskylder kinesiske ZTE for at have begået visum-svindel

Ifølge FBI kan den kinesiske teknologivirksomhed ZTE have begået svindel med medarbejdernes visumtilladelser i USA, oplyser agenturet ved en verserende retssag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ved en høring i den føderale domstol i Dallas har FBI-agenten Marcus Wondergem fortalt, at kinesiske statsborgere, som blev bragt til USA på et forskningsvisum, gik på arbejde hos ZTE Corp i New Jersey i stedet for at lave forskningsaktiviteter, skriver Reuters.

De ankomne kinesiske statsborgere havde flere måneder, hvor de ikke var i nærheden af det laboratorium, som de efter sigende skulle forske ved, sagde FBI-agenten.

De skulle have forsket sammen med professoren Gee-Kung Chang, som nu anklages for at bidrage til svindel. Han erklærer sig ikke skyldig.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics