FBI beskylder kinesiske ZTE for at have begået visum-svindel

Ifølge FBI kan den kinesiske teknologivirksomhed ZTE have begået svindel med medarbejdernes visumtilladelser i USA, oplyser agenturet ved en verserende retssag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ved en høring i den føderale domstol i Dallas har FBI-agenten Marcus Wondergem fortalt, at kinesiske statsborgere, som blev bragt til USA på et forskningsvisum, gik på arbejde hos ZTE Corp i New Jersey i stedet for at lave forskningsaktiviteter, skriver Reuters.

De ankomne kinesiske statsborgere havde flere måneder, hvor de ikke var i nærheden af det laboratorium, som de efter sigende skulle forske ved, sagde FBI-agenten.

De skulle have forsket sammen med professoren Gee-Kung Chang, som nu anklages for at bidrage til svindel. Han erklærer sig ikke skyldig.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S