Discord sagde nej til Microsoft-opkøb sidste år – nu vil milliardselskabet lade sig børsnotere

Den sociale platform Discord er i øjeblikket i dialog diverse investeringsbanker om at blive børsnoteret.

Artikel top billede

Hvis du har en drøm om at investere i den digitale kommunikationsplatform Discord, så læs med her.

Det tyder nemlig på, at Discord allerede vil lade sig børsnotere i år, og at selskabet er i dialog med folk fra forskellige investeringsbaner om at få en såkaldt direct listing, som er en form for børsnotering, hvor selskabets aktier sælges direkte til investorer og der ikke udstedes nye aktier.

Det skriver Yahoo!Finance baseret på Bloomberg.

Selskabet kan dog stadig nå at vælge den mere traditionelle IPO, hvor der udstedes nye aktier, det er angiveligt ikke helt afgjort.

Ved seneste vurdering lev Discord ifølge mediet vurderet til 15 milliarder dollar – svarende til 101 milliarder danske kroner.

Microsoft blev afvist sidste år, da tech-giganten forsøgte at købe Discord for 12 milliarder dollar – svarende til 81 milliarder kroner.

Discord er særligt populært blandt gamermiljøet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job