Discord sagde nej til Microsoft-opkøb sidste år – nu vil milliardselskabet lade sig børsnotere

Den sociale platform Discord er i øjeblikket i dialog diverse investeringsbanker om at blive børsnoteret.

Artikel top billede

Hvis du har en drøm om at investere i den digitale kommunikationsplatform Discord, så læs med her.

Det tyder nemlig på, at Discord allerede vil lade sig børsnotere i år, og at selskabet er i dialog med folk fra forskellige investeringsbaner om at få en såkaldt direct listing, som er en form for børsnotering, hvor selskabets aktier sælges direkte til investorer og der ikke udstedes nye aktier.

Det skriver Yahoo!Finance baseret på Bloomberg.

Selskabet kan dog stadig nå at vælge den mere traditionelle IPO, hvor der udstedes nye aktier, det er angiveligt ikke helt afgjort.

Ved seneste vurdering lev Discord ifølge mediet vurderet til 15 milliarder dollar – svarende til 101 milliarder danske kroner.

Microsoft blev afvist sidste år, da tech-giganten forsøgte at købe Discord for 12 milliarder dollar – svarende til 81 milliarder kroner.

Discord er særligt populært blandt gamermiljøet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS