Agilt mareridt for milliarder af skattekroner: Det skandaleramte ejendomsvurderingssystem har aldrig haft en overordnet kravspecifikation

Flere milliarder skattekroner er gennem årene blevet hældt ned i udviklingen af et nyt ejendomsvurderingssystem. Men der har aldrig været en kravspecifikation, og i begyndelsen sejlede arkitekturen i forskellige retninger. "Det er helt vanvittigt," siger professor emeritus Søren Lauesen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder Udviklings- og Forenklingsstyrelsen sig til, at der ingen kravspecifikation er i ICE-systemet
  • Hvorfor det ifølge Søren Lauesen ville have været en god idé
  • Hvordan det skandaleombruste it-projekt i begyndelsen ikke havde styr på arkitekturen i systemet
1.258
6:30 min
Et af Danmarkshistoriens dyreste og mest genstridige it-projekter, ejendomsvurderingssystemet eller blot ICE, har i de seneste snart 10 år kørt på højoktan skattefinansiering.

Projektet har været under udvikling siden 2013, udskudt adskillige gange, men er trods en omkostning på minimum 3,6 milliarder kroner stadig ikke fuldt ud kampdygtig til at levere vurderinger af ejendomme i Danmark.

Igennem årene har projektet fået skarp kritik. Der har både været problemer med den økonomiske styring, gennemsigtigheden, fremdrift og tidsplanen for blot at nævne nogle af de løftede alvorlige pegefingre, som især Statsrevisorerne har stået for.

Nu kan Computerworld så fortælle, at de milliarder af skattekroner er hældt ned i et projekt, der helt fra begyndelsen manglede både en central styring af arkitekturen og stadig den dag i dag, ingen klassisk kravspecifikation har.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S