Agilt mareridt for milliarder af skattekroner: Det skandaleramte ejendomsvurderingssystem har aldrig haft en overordnet kravspecifikation

Flere milliarder skattekroner er gennem årene blevet hældt ned i udviklingen af et nyt ejendomsvurderingssystem. Men der har aldrig været en kravspecifikation, og i begyndelsen sejlede arkitekturen i forskellige retninger. "Det er helt vanvittigt," siger professor emeritus Søren Lauesen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder Udviklings- og Forenklingsstyrelsen sig til, at der ingen kravspecifikation er i ICE-systemet
  • Hvorfor det ifølge Søren Lauesen ville have været en god idé
  • Hvordan det skandaleombruste it-projekt i begyndelsen ikke havde styr på arkitekturen i systemet
1.258
6:30 min
Et af Danmarkshistoriens dyreste og mest genstridige it-projekter, ejendomsvurderingssystemet eller blot ICE, har i de seneste snart 10 år kørt på højoktan skattefinansiering.

Projektet har været under udvikling siden 2013, udskudt adskillige gange, men er trods en omkostning på minimum 3,6 milliarder kroner stadig ikke fuldt ud kampdygtig til at levere vurderinger af ejendomme i Danmark.

Igennem årene har projektet fået skarp kritik. Der har både været problemer med den økonomiske styring, gennemsigtigheden, fremdrift og tidsplanen for blot at nævne nogle af de løftede alvorlige pegefingre, som især Statsrevisorerne har stået for.

Nu kan Computerworld så fortælle, at de milliarder af skattekroner er hældt ned i et projekt, der helt fra begyndelsen manglede både en central styring af arkitekturen og stadig den dag i dag, ingen klassisk kravspecifikation har.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job