Lækket notat antyder skår i glæden mellem Microsoft og den amerikanske hær i trecifret milliardaftale om HoloLens

Microsoft har en kontrakt til 22 milliarder dollar – svarende til 149 milliarder kroner – som omhandler leverance af HoloLens 2 IVAS, men Microsoft frygter nu, at USA’s militær er utilfredse med produktet.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Microsofts HoloLens 2-partnerskab med det amerikanske militær til en værdi af 149 milliarder kroner er tilsyneladende ikke en dans på roser.

Det skriver medierne Winbuzzer og Business Insider baseret på et lækket notat fra softwaregiganten.

Aftalen går under navnet Integrated Visual Augmentation System (IVAS), og i den indgår det, at Microsoft skal levere 120.000 HoloLens 2-enheder. Der har været tests siden slutningen af 2021, og nu skal Microsoft til at have feedback fra militæret, men det lækkede notat antyder, at Microsofts folk ikke just er optimistiske omkring den kommende feedback.

"Vi (Microsoft) går ind i begivenheden og forventer negativ feedback fra kunden," skriver David Marra, General Manager for AI og Mixed Reality hos Microsoft, i notatet ifølge medierne, og han fortsætter:

"Vi forventer, at soldaternes stemning fortsat vil være negativ, da pålidelighedsforbedringer har været minimale i forhold til tidligere begivenheder."

Frank Shaw, CVP for kommunikation hos Microsoft maner dog til ro ved at sige, at aftalen er "en del af en løbende proces for at engagere sig direkte med soldaterne for yderligere at forbedre og forbedre enheden," skriver Winbuzzer.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks