Kasper Hulthin vinder IT-Prisen 2022: "Jeg plejer at sige, at den bedste beslutning, som jeg har taget, var at starte mit første selskab, den næstbedste var at lukke det igen”

Interview: Vinderen af IT-Prisen 2022 er den danske serie-iværksætter Kasper Hulthin, hvis selskaber Podio og Peakon er blevet solgt for svimlende summer. "Serieiværksættere er uendeligt vigtige for det danske økosystem der i disse år når nye højder, især når de som Hulthin både giver tilbage og viser vejen frem," lyder begrundelsen fra juryen.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Kasper Hulthin vinder IT Prisen 2022.
575
3 min
Den danske serie-iværksætter Kasper Hulthin, der er medstifter af it-succeserne Peakon og Podio, er vinder af it-prisen 2022.

Prisen er netop blevet uddelt ved IT-Branchens årsmøde, og den uddeles hvert år til en person, som på “særlig fremragende vis sætter fokus på den danske it-branche”.

Sidste år blev den tildelt EU-kommissær Margrethe Vestager.

Kasper Hulthin var i 2012 med til at sælge Podio for 260 millioner kroner til Citrix og i 2021 landede han sin næste stor exit, da Peakon blev solgt for 4,3 milliarder danske kroner til amerikanske Workday.

“Jeg blev selvfølgelig både overrasket og glad, da jeg hørte, at jeg bliver tildelt prisen. Det er virkelig rart at blive påskønnet,” siger Kasper Hulthin til Computerworld og tilføjer:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS