Kasper Hulthin vinder IT-Prisen 2022: "Jeg plejer at sige, at den bedste beslutning, som jeg har taget, var at starte mit første selskab, den næstbedste var at lukke det igen”

Interview: Vinderen af IT-Prisen 2022 er den danske serie-iværksætter Kasper Hulthin, hvis selskaber Podio og Peakon er blevet solgt for svimlende summer. "Serieiværksættere er uendeligt vigtige for det danske økosystem der i disse år når nye højder, især når de som Hulthin både giver tilbage og viser vejen frem," lyder begrundelsen fra juryen.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Kasper Hulthin vinder IT Prisen 2022.
575
3 min
Den danske serie-iværksætter Kasper Hulthin, der er medstifter af it-succeserne Peakon og Podio, er vinder af it-prisen 2022.

Prisen er netop blevet uddelt ved IT-Branchens årsmøde, og den uddeles hvert år til en person, som på “særlig fremragende vis sætter fokus på den danske it-branche”.

Sidste år blev den tildelt EU-kommissær Margrethe Vestager.

Kasper Hulthin var i 2012 med til at sælge Podio for 260 millioner kroner til Citrix og i 2021 landede han sin næste stor exit, da Peakon blev solgt for 4,3 milliarder danske kroner til amerikanske Workday.

“Jeg blev selvfølgelig både overrasket og glad, da jeg hørte, at jeg bliver tildelt prisen. Det er virkelig rart at blive påskønnet,” siger Kasper Hulthin til Computerworld og tilføjer:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos