ATP har hævet kvaliteten i millioner af linjer kode med værktøj til få tusinde kroner om året: "Det er næsten dumt at lade være"

Et nyt værktøj hos ATP har tjekket kvaliteten i ind til videre 6,4 millioner linjer kode, og ny udvikling bliver løbende overvåget for, om det har den rette standard. Projektet har ført til bedre og mere effektiv software og har fået rettet op på en række potentielle sikkerhedsproblemer på tværs af ATP's store it-landskab. Få indsigt i ATP's lavthængende frugt her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i ATP's projekt om at tjekke og overvåge softwarekvalitet
  • Hvad projektet på årsbasis koster ATP
  • De gevinster ATP får ud af det øgede fokus på softwarekvalitet
  • Hvad AT's store it-leverandører KMD, Netcompany, NNIT og DXC Technology siger til de øgede krav
1.697
8:30 min
Pløjer man sig igennem de millioner af linjer kode, som ligger i ATP’s arsenal af it-systemer, er de i dag i en helt anden tilstand end for blot et år siden.

Med et nyt værktøj til få tusinde kroner i licens har ATP fået sat en automatisk overvågning af kodekvalitet op i den store butik. Siden begyndelsen af 2021 har det tygget sig igennem ikke mindre end 6,4 millioner linjer kode.

Gevinsterne har været så markante, at ATP nu er i proces med at indføre ny kvalitetsovervågning på alle nye it-projekter og linjer kode, der giver mening.

Det kan lyde dyrt.

Men det er det faktisk ikke. Der kan meget vel være tale om en historie om en kæmpe stor lavthængende frugt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS