ATP har hævet kvaliteten i millioner af linjer kode med værktøj til få tusinde kroner om året: "Det er næsten dumt at lade være"

Et nyt værktøj hos ATP har tjekket kvaliteten i ind til videre 6,4 millioner linjer kode, og ny udvikling bliver løbende overvåget for, om det har den rette standard. Projektet har ført til bedre og mere effektiv software og har fået rettet op på en række potentielle sikkerhedsproblemer på tværs af ATP's store it-landskab. Få indsigt i ATP's lavthængende frugt her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i ATP's projekt om at tjekke og overvåge softwarekvalitet
  • Hvad projektet på årsbasis koster ATP
  • De gevinster ATP får ud af det øgede fokus på softwarekvalitet
  • Hvad AT's store it-leverandører KMD, Netcompany, NNIT og DXC Technology siger til de øgede krav
1.697
8:30 min
Pløjer man sig igennem de millioner af linjer kode, som ligger i ATP’s arsenal af it-systemer, er de i dag i en helt anden tilstand end for blot et år siden.

Med et nyt værktøj til få tusinde kroner i licens har ATP fået sat en automatisk overvågning af kodekvalitet op i den store butik. Siden begyndelsen af 2021 har det tygget sig igennem ikke mindre end 6,4 millioner linjer kode.

Gevinsterne har været så markante, at ATP nu er i proces med at indføre ny kvalitetsovervågning på alle nye it-projekter og linjer kode, der giver mening.

Det kan lyde dyrt.

Men det er det faktisk ikke. Der kan meget vel være tale om en historie om en kæmpe stor lavthængende frugt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job