ATP har hævet kvaliteten i millioner af linjer kode med værktøj til få tusinde kroner om året: "Det er næsten dumt at lade være"

Et nyt værktøj hos ATP har tjekket kvaliteten i ind til videre 6,4 millioner linjer kode, og ny udvikling bliver løbende overvåget for, om det har den rette standard. Projektet har ført til bedre og mere effektiv software og har fået rettet op på en række potentielle sikkerhedsproblemer på tværs af ATP's store it-landskab. Få indsigt i ATP's lavthængende frugt her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i ATP's projekt om at tjekke og overvåge softwarekvalitet
  • Hvad projektet på årsbasis koster ATP
  • De gevinster ATP får ud af det øgede fokus på softwarekvalitet
  • Hvad AT's store it-leverandører KMD, Netcompany, NNIT og DXC Technology siger til de øgede krav
1.697
8:30 min
Pløjer man sig igennem de millioner af linjer kode, som ligger i ATP’s arsenal af it-systemer, er de i dag i en helt anden tilstand end for blot et år siden.

Med et nyt værktøj til få tusinde kroner i licens har ATP fået sat en automatisk overvågning af kodekvalitet op i den store butik. Siden begyndelsen af 2021 har det tygget sig igennem ikke mindre end 6,4 millioner linjer kode.

Gevinsterne har været så markante, at ATP nu er i proces med at indføre ny kvalitetsovervågning på alle nye it-projekter og linjer kode, der giver mening.

Det kan lyde dyrt.

Men det er det faktisk ikke. Der kan meget vel være tale om en historie om en kæmpe stor lavthængende frugt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS