ATP har hævet kvaliteten i millioner af linjer kode med værktøj til få tusinde kroner om året: "Det er næsten dumt at lade være"

Et nyt værktøj hos ATP har tjekket kvaliteten i ind til videre 6,4 millioner linjer kode, og ny udvikling bliver løbende overvåget for, om det har den rette standard. Projektet har ført til bedre og mere effektiv software og har fået rettet op på en række potentielle sikkerhedsproblemer på tværs af ATP's store it-landskab. Få indsigt i ATP's lavthængende frugt her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i ATP's projekt om at tjekke og overvåge softwarekvalitet
  • Hvad projektet på årsbasis koster ATP
  • De gevinster ATP får ud af det øgede fokus på softwarekvalitet
  • Hvad AT's store it-leverandører KMD, Netcompany, NNIT og DXC Technology siger til de øgede krav
1.697
8:30 min
Pløjer man sig igennem de millioner af linjer kode, som ligger i ATP’s arsenal af it-systemer, er de i dag i en helt anden tilstand end for blot et år siden.

Med et nyt værktøj til få tusinde kroner i licens har ATP fået sat en automatisk overvågning af kodekvalitet op i den store butik. Siden begyndelsen af 2021 har det tygget sig igennem ikke mindre end 6,4 millioner linjer kode.

Gevinsterne har været så markante, at ATP nu er i proces med at indføre ny kvalitetsovervågning på alle nye it-projekter og linjer kode, der giver mening.

Det kan lyde dyrt.

Men det er det faktisk ikke. Der kan meget vel være tale om en historie om en kæmpe stor lavthængende frugt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS