Sådan løste Rigspolitiets Koncern IT hasteopgave efter ukrainsk flygtningestrøm tog fart

I de seneste mere end seks år har Lars Ole Dybdal haft direktørposten hos Rigspolitiets centrale it-organisation Koncern IT. Det var fra begyndelsen med et klart mål om at gøre politiets it i stand til at reagere på uforudsete hændelser. Det betaler sig nu, fortæller han.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Lars Ole Dybdals plan om at gøre politiets it-organisation til beredt
  • Hvordan det nu betaler sig i forhold til krigen i Ukraine
  • Hvad det betyder at være en beredskabsorganisation for Lars Ole Dybdal
899
4:30 min
Danmarks centrale it-organisation i politiet, Koncern IT med cirka 430 ansatte, har på få år undergået en større omstilling.

Da Lars Ole Dybdal i 2016 blev ansat som ny it-direktør var det med en klar ambition om at lime it langt tættere på politiet.

Koncern IT skulle i langt højere grad betragtes som en beredskabsorganisation, klar til at rykke it-mæssigt på nødvendige opgaver til understøttelse af politiets arbejde.

Omstilling til beredskabsorganisation har slået igennem. Senest viser den ukrainske flygtningestrøm i kølvandet på krigen, at også politiets it-organisation kan rykke hurtigt.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics