Sådan løste Rigspolitiets Koncern IT hasteopgave efter ukrainsk flygtningestrøm tog fart

I de seneste mere end seks år har Lars Ole Dybdal haft direktørposten hos Rigspolitiets centrale it-organisation Koncern IT. Det var fra begyndelsen med et klart mål om at gøre politiets it i stand til at reagere på uforudsete hændelser. Det betaler sig nu, fortæller han.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Lars Ole Dybdals plan om at gøre politiets it-organisation til beredt
  • Hvordan det nu betaler sig i forhold til krigen i Ukraine
  • Hvad det betyder at være en beredskabsorganisation for Lars Ole Dybdal
899
4:30 min
Danmarks centrale it-organisation i politiet, Koncern IT med cirka 430 ansatte, har på få år undergået en større omstilling.

Da Lars Ole Dybdal i 2016 blev ansat som ny it-direktør var det med en klar ambition om at lime it langt tættere på politiet.

Koncern IT skulle i langt højere grad betragtes som en beredskabsorganisation, klar til at rykke it-mæssigt på nødvendige opgaver til understøttelse af politiets arbejde.

Omstilling til beredskabsorganisation har slået igennem. Senest viser den ukrainske flygtningestrøm i kølvandet på krigen, at også politiets it-organisation kan rykke hurtigt.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S