Det skal EU-USA-opgøret ende med, før du igen kan overføre persondata til USA
Opgør med masseovervågning og adgang til amerikanske domstole. Der er store ting på spil, hvis ikke en ny aftale skal ende på Max Schrems' kirkegård for ugyldige overførselsaftaler, fortæller formanden for Rådet for digital Sikkerhed, Henning Mortensen.
Se de to punkter som det nye Privacy Shield skal udstyres med, for ikke at falde for en Schrems III-dom.
Læs hvorfor Henning Mortensen ikke mener, at princip-aftalen nu kan bruges til ret meget af EU's dataansvarlige.
996
5 min
Mellem EU og USA foregår der lige nu forhandlinger, som har til hensigt igen at gøre det muligt - men denne gang sikkert - for europæiske organisationer at kunne bruge amerikanske cloud-leverandører uden at handle i strid med EU's regler om borgerrettigheder.
Få ubegrænset adgang til Computerworld Premium
Opret et gratis intro-abonnement eller køb fuld adgang
Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.
Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.
Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.