"Jeg vil umiddelbart gætte på, at papirerne er væk om fem til 10 år. Men hvad er at få papirerne væk?"

"Det er lidt som at sige til ungerne, at nu får de altså ikke julegaver de næste år, men i stedet en kæmpe vild gave om fem år. Fem år senere står der så en kæmpe pakke til dem, og så kigger de spørgende på det flotte Lego Duplo, som de nu er vokset fra."

Artikel top billede

Lars Ole Dybdal, direktør for Koncern IT ved Rigspolitiet. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør Lars Ole Dybdals vision for politiets it
  • Hvornår han forventer at alt papir er digitaliseret
  • Hvilke udfordringer der er i at digitalisere politiets it
418
2:15 min
Det ultimative mål er en 100 procent digital sagsbehandling og -styring. Alt i politiet bør foregå fuldstændig digitalt, fra at man slår en borger op, skriver en bøde, registrerer, noterer og efterforsker en sag eller dokumenterer beviser.

Vi er stadigvæk et godt stykke fra det.

Der er stadig meget papirgang i hele straffesagskæden fra politiet, over anklagemyndigheden til domstolene og kriminalforsorgen. Der er meget papir, der skal digitaliseres.

Vi er først nødt til at få gjort fundamentet klart. Strategien er små trinvise ændringer i stedet for at bruge 10 år på at lave det hele om til noget stort og fantastisk.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura